Fotó: Pixabay
A Romániai Egyetemisták Országos Szövetsége (UNSR) felszólította a kormányt, hogy ne vonja meg az egyetemistáktól és a tanulóktól az ingyenes vagy ártámogatott utazás lehetőségét és más alapvető kedvezményeket, és kezelje az oktatást stratégiai területként kezelik, nem pedig pusztán költségvetési fejezetként.
2024. december 30., 13:302024. december 30., 13:30
Az UNSR figyelmeztet, hogy ha a diákokokat továbbra sem hallgatják meg, és az oktatás továbbra is az utolsó helyen marad a prioritások listáján, nagyszabású tiltakozásokra kerül sor.
– olvasható a vasárnap este kiadott közleményben.
A reakció előzménye, hogy a pénzügyminisztérium vasárnap közzétette a 2025-ös adóügyi intézkedésekre vonatkozó rendelettervezetet.
Az UNSR emlékeztet, hogy már a régi, 2011-es oktatási törvény is előírta, hogy a GDP 6 százalékát kell az oktatásra szánni, azonban ezt a rendelkezést soha nem tartották be, és a 2025-ös tanügyi költségvetés a becslések szerint még kisebb lesz, mint az elmúlt két-három évben. Az alulfinanszírozottság mellett a tanulóknak és egyetemistáknak juttatott alapvető kedvezményeket is visszavonják.
„Az ország elnöke által nagy lelkesedéssel indított Művelt Románia projekt mélyreható rendszerszintű változásokat ígért. A gyakorlatban azonban csak szlogenek sorozata maradt, a tanulókra, diákokra és tanárokra gyakorolt konkrét hatások nélkül.
– hangsúlyozza az Agerpres által ismertetett közleményében az UNSR.
A jövő évi költségvetési kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet tervezete előírja az egyetemi ösztöndíjak befagyasztását, és arról is rendelkezik, hogy a hallgatók csak a lakhelyük és az egyetemük szerinti települések közötti vonatjáratokon utazhatnak 90 százalékos kedvezménnyel. Ugyanakkor jövő év elejétől december 31-ig az óvodások és az elemisták nem kapnak mézet étrendkiegészítőként. Az Egészséges étkezés elnevezésű országos program jövő évi költségvetését 1 139.400 000 lejben szabták meg.
A 2025-2026-os tanévben az érdemösztöndíj 450 lej, a teljesítményserkentő ösztöndíj 300 lej, a szociális ösztöndíj 300 lej, a szakiskolai ösztöndíj szintén 300 lej lesz.
Az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) elítéli a román kormány 2025-ös évre vonatkozó költségvetési intézkedésekről szóló sürgősségi rendelettervezetének diákokra vonatkozó előírásait.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
szóljon hozzá!