Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis államfő, Ludovic Orban miniszterelnök és kormányának több tagja részt vett vasárnap este Bukarestben azon a felvonuláson, amelyet az 1989-es forradalom több mint ezer áldozatának emlékére, az őket gyászoló családok melletti szolidaritás kifejezéseként rendeztek civil szervezetek.
2019. december 22., 20:392019. december 22., 20:39
2019. december 22., 20:442019. december 22., 20:44
Az egykori forradalmárokat tömörítő 1989 December 21. Egyesület és az utóbbi évek korrupcióellenes tüntetéseit szervező Facebook-csoportok felhívása szerint míg december 22-én az ország a forradalom győzelmét, a kommunista diktatúra bukását és a szabadságot ünnepli, addig gyászoló családok ezrei továbbra sem tudják, kik a felelősök szeretteik meggyilkolásáért. A harmincadik évfordulón rendezett megemlékezésen a résztvevők az egykori jelszavakat idéző – „Mi vagyunk a nép, le a diktátorral”, „Katonák, ti kit védtek?”, „Nem megyünk haza, a halottaink nem hagynak” feliratú – molinókat vittek a menet elején.
Az elnök Ludovic Orban miniszterelnökkel együtt a demonstrálók között, egy hatalmas kifeszített román zászló egyik hordozójaként vonult a Román Kommunista Párt egykori székháza (a mai belügyminisztérium) elé, ahol ő is mécsest gyújtott a forradalom emlékművénél. Az egykori pártszékház előtt – ahonnan 1989. december 22-én helikopterrel menekült el a több százezres tüntető tömeg láttán Nicolae Ceaușescu diktátor – a megemlékezés résztvevői felolvasták az 1989-es forradalom több mint 1100 áldozatának névsorát.
Az MTI szerint Johannis az őt megszólító résztvevők egyikének azzal magyarázta jelenlétét, hogy ő az első román elnök, aki nem volt kommunista. Az államfő a vasárnapi megemlékezésen nem szólalt fel, a hétfői parlamenti díszülésen mondott beszédében azonban ő is az igazság kiderítését és a bűnösök felelősségre vonását sürgette. A felvonulók menet közben nemcsak az egykori jelszavakat skandálták, hanem azt is, hogy „Iliescut ítéljék el a kiontott vér miatt”. Néhány héttel ezelőtt állították bíróság elé a hatalmat a diktátor menekülési kísérletekor magához ragadó Nemzeti Megmentési Front (FSN) elnökét – Románia első szabadon választott államfőjét –, mivel a katonai ügyészség azzal vádolja, hogy több bűntársával együtt 1989 decemberében csaknem ezer ember halálát okozó katonai diverziót szervezett hatalma legitimálása érdekében.
Fotó: Presidency.ro
Mint ismeretes, szombaton a 89-es forradalom perének egy másik vádlottja, Gelu Voican-Voiculescu egykori miniszterelnök-helyettes véres fejjel távozott egy másik Egyetem téri megemlékezésről, miután a forradalom sebesültjeinek egyike mankójával betörte a fejét.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!