Fotó: Barabás Ákos
Augusztus elsejére tolta ki a családi pótlék megduplázásáról szóló törvény hatályba lépését csütörtöki ülésén a bukaresti kormány.
2020. január 16., 15:592020. január 16., 15:59
2020. január 16., 17:442020. január 16., 17:44
Ludovic Orban miniszterelnök a kabinet ülésének sajtónyilvános részén közölte, hogy a munkaügyi miniszter javaslatára vették fel a napirendi pontok közé a gyerekpénz halasztásáról szóló rendeletet. A kormányfő elmondta, hogy az emelésről szóló tervezet „hirtelen” felbukkanása „nagyon nagy problémát” okozott kormánya számára, mivel az intézkedés több mint hatmilliárd lejes költségvetési többletterhet feltétezel, ráadásul a büdzsének el kell bírnia a bér- és nyugdíjemelést is.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a gyerekpénznövelés 2008 óta az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezésére történt. A Klaus Johannis államfő által a hét elején kihirdetett jogszabály szerint a gyermekenkénti családi pótlék havi összege a jelenlegi 150-ről 300 lejre emelkedett volna február elsejétől a két év feletti, illetve 300-ról 600 lejre a két év alatti kiskorúak esetében.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) erre vonatkozó javaslatát tavaly decemberben, heves politikai vita nyomán, mégis ellenszavazat nélkül szavazta meg a képviselőház, annak ellenére, hogy a két hónapja kormányra lépett PNL törvényhozói jelezték: az amúgy is 3,6 százalékos GDP-arányos hiánnyal megtervezett 2020-as állami költségvetésben erre a többletkiadásra nincs fedezet. Ludovic Orban miniszterelnök már korábban jelezte: leghamarabb júliusban lehet költségvetés-kiigazítást elfogadni, úgyhogy a családi pótlék megduplázását – feltehetően egy sürgősségi kormányrendelet révén – mindenképpen el fogják halasztani.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
szóljon hozzá!