Fotó: Gov.ro
A Bákó megyei táblabíróságnak a veszélyhelyzet meghosszabbításával kapcsolatos döntése nem végleges, meg kell várni a legfelsőbb bíróság jogerős ítéletét – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján a katasztrófavédelem vezetője.
2022. január 05., 17:342022. január 05., 17:34
2022. január 05., 19:002022. január 05., 19:00
Raed Arafat annak kapcsán beszélt erről, hogy az elmúlt hónapokban több olyan bírósági döntés is született, amelyek törvénytelennek ítéltek bizonyos korlátozó intézkedéseket. Ugyanakkor december 20-án a Bákó megyei táblabíróság törvénytelennek nyilvánított a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló 22 határozatot.
A katasztrófavédelem vezetője leszögezte, meglátása szerint a Romániában elrendelt közegészségügyi intézkedések „korrektek voltak”, nem voltak eltúlzottak, nem volt például hónapokon át tartó teljes lezárás. „De persze a vélemények megoszlanak, az igazságszolgáltatásban is eltérő álláspontok vannak. (...) A bákói táblabíróság így döntött, de nekünk meg kell várnunk a legfelső bíróság határozatát” – fogalmazott.
A tanintézeteknek szánt nyáltesztek beszerzésére kiírt versenytárgyalással kapcsolatban Raed Arafat elmondta, az egyik pályázó cég fellebbezése miatt ezen a héten nem tudják aláírni az újabb szerződéseket. Mint részletezte, a központosított közbeszerzési eljárásokkal foglalkozó hivatal december 5-én közölte, hogy az iskolai antigén gyorstesztekre kiírt versenytárgyalás eredményét megtámadta az egyik pályázó cég, így amíg nem születik alapfokú döntés az ügyben, nem tudnak újabb szerződést aláírni. „Ezzel a problémával szembesülünk tehát ezen a héten és vélhetően jövő hét elején” – magyarázta.
A DSU vezetője beszámolt arról is, hogy
„Biztosaknak kell lennünk abban, hogy (...) a román állam által kiadott pénzt helyesen és hatékonyan használják fel, tehát hogy az eljárás eredménnyel is jár, nem puszta formalitás” – nyomatékosította Raed Arafat.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
1 hozzászólás