Fotó: federatia-sanitas.ro
Országos tiltakozó megmozdulásokról, valamint általános munkabeszüntetésről döntött csütörtökön a legnagyobb egészségügyi szakszervezet, a Sanitas vezetősége a kormány ágazatot sújtó adó- és bérpolitikai intézkedései miatt.
2018. április 19., 14:182018. április 19., 14:18
2018. április 19., 15:542018. április 19., 15:54
Leonard Bărăscu, a Sanitas elnöke bejelentette, hogy április 26-án mintegy tízezer fős nagyszabású tüntetést rendeznek Bukarestben az egészségügyi alkalmazottak. A tiltakozási ütemterv értelmében május 7-én az ágazat dolgozói figyelmeztető sztrájkot tartanak, ha pedig a kormány nem teljesíti a követeléseiket, akkor május 11-ei hatállyal általános munkabeszüntetést robbantanak ki.
Iulian Pope, az ágazat legnagyobb szakszervezetének első alelnöke szerint az új bérezési törvény és a bérpótlékok terén bevezetett új szabályzat következtében mindössze az egészségügyi alkalmazottak tizenöt százalékának a fizetése emelkedett számottevő mértékben. „Az esetek túlnyomó többségében elenyésző mértékben nőttek a bérek vagy éppenséggel csökkentek. A lefaragások sok esetben elérik az 1400 lejt. Teljes káoszhoz vezettek a kormányzati lépések az egészségügyben” – nyilatkozta Pope. Hozzátette, azok is elégedetlenek, akiknek csökkent a bérük, és azok is, akiknek nem csökkent, de arra számítottak, hogy nőni fog. A Sanitas első alelnöke kifejtette, az egységes bértörvény módosítását követelik, nem a pótlékokra vonatkozó szabályozás megváltoztatását, amit kilátásba helyezett a munkaügyi miniszter.
Lia Olguţa Vasilescu tárcavezető szerdán egy Facebook-bejegyzésben azt írta, a bérek közötti méltánytalan különbségek kiküszöbölése érdekében a pótlékszabályozást kell felülvizsgálni, nem módosítani az egységes bértörvényt. A tárcavezető ismét hangsúlyozta, azért korlátozták az alapbérkeret 30 százalékára a pótlékok mértékét, „mert nem normális, hogy a pótlékok nagyobbak legyenek az alapfizetésnél”.
Az elmúlt időszakban spontán tüntetések kezdődtek több romániai egészségügyi intézményben, ahol az alkalmazottak amiatt elégedetlenek, hogy a kiegészítő személyzet nettó bére csökkent, jóllehet márciustól jelentős fizetésemelés volt az egészségügyben. A tiltakozó megmozdulások azért robbantak ki most, mert a dolgozók ebben az időszakban kapták meg a márciusi fizetésüket. A balliberális kormány márciustól emelte jelentős mértékben az egészségügyben a béreket, miután a tavaly elfogadott új közalkalmazotti bértörvény szerint ekkortól lépett hatályba egy korábban beígért emelés. A kormány és a koalíció vezetői szerint az egészségügy prioritást élvez, ezért ebben az ágazatban a fizetések már idén elérik a bértörvény által a többi közalkalmazott esetében csak 2022-re előírt szintet.
Sorina Pintea egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy az orvosok és az asszisztensek fizetése nőtt, de a kiegészítő személyzet egy része csak 2022-ben kerül ugyanabba a bérkategóriába, mint társaik. A miniszter szerint egyes jövedelemcsökkenések abból származnak, hogy a törvény szerint a bér 30 százalékára korlátozták a pótlékokat, így akik korábban ennél az aránynál többet kerestek a különböző pótlékokból, most kevesebb pénzt kaptak.
Utcára vonultak csütörtökön Kolozsváron az egészségügyi intézmények kórbonctani részlegeinek dolgozói, általános sztrájkot helyezve kilátásba bérpótlékuk lefaragása, fizetésük csökkenése miatt.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!