Florin Iordache
Fotó: Gov.ro
Az RMDSZ támogatta Florin Iordache volt igazságügy-miniszter megválasztását a törvényhozási tanács élére – közölte a Krónikával Benedek Zakariás képviselőházi frakcióvezető.
2020. október 22., 12:512020. október 22., 12:51
Amint arról beszámoltunk, állami intézmény vezetői tisztségével „vigasztalja” a Szociáldemokrata Párt (PSD) az igazságügyi törvények módosítása, a hírhedt 13-as sürgősségi kormányrendelet miatt évek óta az igazságügy egyik legfőbb ellenségének tekintett Florin Iordachét, aki a PSD megújulási imázskampányának részeként nem kapott helyet a párt jelöltlistáin a parlamenti választás előtt.
A konzultatív szakmai testületkémnt működő törvényhozási tanács élén fejezheti be pályafutását Florin Iordache szociáldemokrata (PSD) politikus, a bukaresti képviselőház alelnöke, akit az igazságügyi törvények „mészárosának” nevez a román jobboldal a több százezres tüntetéseket kiváltó, elh&
A PSD igazságügyi reformját kidolgozó parlamenti különbizottságot is vezető Iordachét nagy szavazattöbbséggel – 185 támogató vokssal 43 ellenében – választotta meg a törvénytervezetek jogharmóniáját véleményező testület élére a kétkamarás parlament együttes ülése kedden este. Ellenjelöltje, a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) által támogatott Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság volt elnöke mindössze 41 szavazatot és 187 ellenszavazatot kapott.
A poszt azért üresedett meg, mert a tanácsot eddig vezető 77 éves Şerban Iliescu lemondott. A jobbközép oldal felháborodottan fogadta Iordache megválasztásának hírét. Az eset miatt a PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymásnak esett: mindkét alakulat azzal vádolta meg a másikat, hogy képviselői megszavazták a kinevezést.
Ludovic Orban kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerdán elmarasztalta Florin Iordache kinevezését a parlament Törvényhozási Tanácsának elnöki tisztségébe, azt állítva, hogy az eredmények alapján úgy tűnik, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is a szociáldemokrata jelöltre szavazott.
Az RMDSZ is Iordache kinevezése mellett szavazott. Benedek Zakariás képviselőházi frakcióvezető a Krónikának kifejtette, a szövetség szakmai alapon döntött a PSD-s politikus mellett.
– magyarázta Benedek.
Benedek Zakariás
Fotó: Barabás Ákos
Felvetésünkre, hogy a vitatott politikus megszavazása nem üthet-e vissza az RMDSZ-re, a frakcióvezető elmondta: nem bíznak abban, hogy az ellenjelölt, Augustin Zegrean fizikailag képes lenne ellátni a feladatot. Kérdésünkre Benekek azt mondta,
Felvetésünkre, hogy esetleg emiatt nem szavaztak kedden a képviselőházban a trianoni diktátum román nemzeti ünnepi nyilvánításáról szóló törvény tervezetéről, amely eredetileg szerepelt a napirenden, elmondta: nem erről van szó. Közölte, azért nem szavaztak róla, mert nem készült el a bizottsági jelentés. A jogszabályt a PMP erőlteti, így a beterjesztő PSD-vel és a Pro Romániával együtt így várhatóan meglesz a többség.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) megtámadta csütörtökön az alkotmánybíróságon Florin Iordache kinevezését a Törvényhozási Tanács elnökévé.
Mint ismeretes, Iordache egyike volt azoknak, akik miatt a PSD-t sokan a korrupt politikusok és bűnözők védelmezőjének tartják. Iordache a volt pártelnök, a korrupcióért börtönbüntetését töltő Liviu Dragnea jobbkezének számított. A PSD 2016-os választási győzelme után igazságügyi miniszterként a büntetőjog korrupcióellenes szigorán enyhítő sürgősségi kormányrendeletet fogadtatott el, amely az akkor már a vádlottak padjára ülő Dragnea felmentését eredményezte volna. Az 1989-es forradalom óta példátlan méretű ellenzéki tömegtüntetések hatására a rendeletet 2017 februárjában visszavonták, és Iordachét lemondatták miniszteri tisztségéről.
A törvénytervezetek „főellenőrévé” vált Iordache
A törvényhozási tanács 1996. április elsején kezdte meg tevékenységét, a testület a parlament különleges konzultatív szerve. Legfőbb feladata a törvénytervezetek véleményezése és a jogszabályok hivatalos nyilvántartása. A testület honlapja szerint a tanács egyik legfontosabb feladta az 1991-es alkotmány előtti törvények megrostálása volt, hogy kiszűrjék azokat a jogszabályokat, amelyek ellentétesek voltak a szabadságjogokkal és a demokratikus állami működéssel. A testület egyben 2000-ben kidolgozta a törvényhozási folyamat normáit is. A törvényhozási testület elnöki tisztsége miniszteri rangnak felel meg.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!