Florin Iordache
Fotó: Gov.ro
Az RMDSZ támogatta Florin Iordache volt igazságügy-miniszter megválasztását a törvényhozási tanács élére – közölte a Krónikával Benedek Zakariás képviselőházi frakcióvezető.
2020. október 22., 12:512020. október 22., 12:51
Amint arról beszámoltunk, állami intézmény vezetői tisztségével „vigasztalja” a Szociáldemokrata Párt (PSD) az igazságügyi törvények módosítása, a hírhedt 13-as sürgősségi kormányrendelet miatt évek óta az igazságügy egyik legfőbb ellenségének tekintett Florin Iordachét, aki a PSD megújulási imázskampányának részeként nem kapott helyet a párt jelöltlistáin a parlamenti választás előtt.
A konzultatív szakmai testületkémnt működő törvényhozási tanács élén fejezheti be pályafutását Florin Iordache szociáldemokrata (PSD) politikus, a bukaresti képviselőház alelnöke, akit az igazságügyi törvények „mészárosának” nevez a román jobboldal a több százezres tüntetéseket kiváltó, elh&
A PSD igazságügyi reformját kidolgozó parlamenti különbizottságot is vezető Iordachét nagy szavazattöbbséggel – 185 támogató vokssal 43 ellenében – választotta meg a törvénytervezetek jogharmóniáját véleményező testület élére a kétkamarás parlament együttes ülése kedden este. Ellenjelöltje, a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) által támogatott Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság volt elnöke mindössze 41 szavazatot és 187 ellenszavazatot kapott.
A poszt azért üresedett meg, mert a tanácsot eddig vezető 77 éves Şerban Iliescu lemondott. A jobbközép oldal felháborodottan fogadta Iordache megválasztásának hírét. Az eset miatt a PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymásnak esett: mindkét alakulat azzal vádolta meg a másikat, hogy képviselői megszavazták a kinevezést.
Ludovic Orban kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerdán elmarasztalta Florin Iordache kinevezését a parlament Törvényhozási Tanácsának elnöki tisztségébe, azt állítva, hogy az eredmények alapján úgy tűnik, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is a szociáldemokrata jelöltre szavazott.
Az RMDSZ is Iordache kinevezése mellett szavazott. Benedek Zakariás képviselőházi frakcióvezető a Krónikának kifejtette, a szövetség szakmai alapon döntött a PSD-s politikus mellett.
– magyarázta Benedek.
Benedek Zakariás
Fotó: Barabás Ákos
Felvetésünkre, hogy a vitatott politikus megszavazása nem üthet-e vissza az RMDSZ-re, a frakcióvezető elmondta: nem bíznak abban, hogy az ellenjelölt, Augustin Zegrean fizikailag képes lenne ellátni a feladatot. Kérdésünkre Benekek azt mondta,
Felvetésünkre, hogy esetleg emiatt nem szavaztak kedden a képviselőházban a trianoni diktátum román nemzeti ünnepi nyilvánításáról szóló törvény tervezetéről, amely eredetileg szerepelt a napirenden, elmondta: nem erről van szó. Közölte, azért nem szavaztak róla, mert nem készült el a bizottsági jelentés. A jogszabályt a PMP erőlteti, így a beterjesztő PSD-vel és a Pro Romániával együtt így várhatóan meglesz a többség.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) megtámadta csütörtökön az alkotmánybíróságon Florin Iordache kinevezését a Törvényhozási Tanács elnökévé.
Mint ismeretes, Iordache egyike volt azoknak, akik miatt a PSD-t sokan a korrupt politikusok és bűnözők védelmezőjének tartják. Iordache a volt pártelnök, a korrupcióért börtönbüntetését töltő Liviu Dragnea jobbkezének számított. A PSD 2016-os választási győzelme után igazságügyi miniszterként a büntetőjog korrupcióellenes szigorán enyhítő sürgősségi kormányrendeletet fogadtatott el, amely az akkor már a vádlottak padjára ülő Dragnea felmentését eredményezte volna. Az 1989-es forradalom óta példátlan méretű ellenzéki tömegtüntetések hatására a rendeletet 2017 februárjában visszavonták, és Iordachét lemondatták miniszteri tisztségéről.
A törvénytervezetek „főellenőrévé” vált Iordache
A törvényhozási tanács 1996. április elsején kezdte meg tevékenységét, a testület a parlament különleges konzultatív szerve. Legfőbb feladata a törvénytervezetek véleményezése és a jogszabályok hivatalos nyilvántartása. A testület honlapja szerint a tanács egyik legfontosabb feladta az 1991-es alkotmány előtti törvények megrostálása volt, hogy kiszűrjék azokat a jogszabályokat, amelyek ellentétesek voltak a szabadságjogokkal és a demokratikus állami működéssel. A testület egyben 2000-ben kidolgozta a törvényhozási folyamat normáit is. A törvényhozási testület elnöki tisztsége miniszteri rangnak felel meg.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!