Florin Iordache
Fotó: Román képviselőház
A konzultatív szakmai testületkémnt működő törvényhozási tanács élén fejezheti be pályafutását Florin Iordache szociáldemokrata (PSD) politikus, a bukaresti képviselőház alelnöke, akit az igazságügyi törvények „mészárosának” nevez a román jobboldal a több százezres tüntetéseket kiváltó, elhíresült 13-as sürgősségi kormányrendelet kidolgozásában és a PSD igazságügyi reformját kidolgozó parlamenti különbizottság élén játszott szerepéért.
2020. október 20., 21:042020. október 20., 21:04
2020. október 20., 21:192020. október 20., 21:19
Iordachét nagy szavazattöbbséggel – 185 támogató vokssal 42 ellenében – kedden választotta a törvénytervezetek jogharmóniáját véleményező testület élére a kétkamarás parlament együttes ülése. Ellenjelöltje, a kisebbségben kormányzó jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) által támogatott Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság volt elnöke mindössze 41 szavazatot és 187 ellenszavazatot kapott. A Hotnews hírportál szerint Iordache addig maradhat a testület élén, ameddig akar, megbízatása ugyanis nem meghatározott időre szól, a jogszabályok nem pontosítják, hogyan lehet a törvényhozási tanács elnökét visszahívni.
Az MTI által idézett portál szerint a PSD jelenlegi vezetősége meg akar szabadulni Iordachétől, és nem biztosított már számára befutó helyet a decemberi parlamenti választásokon, mert egyike volt azoknak, akik miatt a PSD-t sokan a korrupt politikus és bűnözők védelmezőjének tartják. Iordache a volt pártelnök, a korrupcióért börtönbüntetését töltő Liviu Dragnea jobbkezének számított. A PSD 2016-os választási győzelme után igazságügyi miniszterként Iordache a büntetőjog korrupcióellenes szigorán enyhítő sürgősségi kormányrendeletet fogadtatott el, amely az akkor már a vádlottak padjára ülő Dragnea felmentését eredményezte volna. Az 1989-es forradalom óta példátlan méretű ellenzéki tömegtüntetések hatására a rendeletet 2017 februárjában visszavonták és Iordachet lemondatták miniszteri tisztségéről.
A parlamentben azonban nem sokkal később különbizottság alakult Iordache vezetésével, amely a PSD által szorgalmazott – az „ügyészállamnak” hadat üzenő, az ártatlanság vélelmét helyreállító – igazságügyi reformot volt hivatott levezényelni. A PSD által uralt parlamentnek a jobboldali államfővel folytatott hosszas jogi csatározás után sikerült az igazságügyi rendszer működését szabályozó törvényeket módosítani, de a büntetőjog átalakítását már nem tudták befejezni. A Iordache-bizottság tevékenységének a Klaus Iohannis államfő által 2019 májusában kiírt korrupcióellenes népszavazás, Dragnea bebörtönzése és a PSD európai parlamenti választási veresége vetett véget. A bizottság feloszlatását tavaly szeptemberben kezdeményezte az azóta PSD-elnökké választott Marcel Ciolacu házelnök.
A Declic civil szervezet több mint tízezer aláírást tartalmazó petícióban kérte a törvényhozókat, hogy ne szavazzák meg Florin Iordache kinevezését a parlament törvényhozási tanácsának élére. A petíció aláírói azzal érveltek, hogy a testület élére pártatlan személyt kell állítani, nem pedig olyan embert, aki 2017 januárjában jóváhagyta a tömegtüntetéseket kiváltó 13-as rendeletet, és „szemmel láthatóan elkötelezett védelmezője volt Liviu Dragneának”.
Bár vasárnap és hétfőn különleges helyzet van az áramellátásban, a napközbeni fogyasztás történelmi mélyponton van, a rendszer képes lesz megbirkózni a helyzettel, és nem kell húsvéti áramszünettől tartani – közölte Sebastian Burduja.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
szóljon hozzá!