Fotó: Europarl.europa.eu
Miközben pénteken a kormány is elfogadta azt a rendeletet, amely szerint bizonyos fertőzöttségi ráta fölött csak védettségi igazolvánnyal lehet vendéglátóhelyekre és nyilvános eseményekre belépni, a téma kapcsán alkotmányossági aggályok merültek fel. Asztalos Csaba CNCD-elnök szerint egy ilyen, jogkorlátozással járó döntést csakis törvényben lehetne rögzíteni. Lapunknak Puskás Bálint volt alkotmánybíró ugyanígy vélekedett.
2021. szeptember 19., 19:592021. szeptember 19., 19:59
Amint arról beszámoltunk, Románia is csatlakozott azon európai uniós tagállamokhoz, amelyekben védettségi igazolványhoz kötik a vendéglátóhelyekre, kulturális és sporteseményekre, illetve magánrendezvényekre – esküvőkre és keresztelőkre – való belépést, miután a kormány pénteki ülésén elfogadta a koronavírus elleni küzdelem összehangolásával megbízott operatív törzs erre vonatkozó javaslatát, amely hétfőtől lép hatályba.
A kormányrendelet értelmében az intézkedés nem azonnal lép hatályba, és nem mindenhol, csupán azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta az előző 14 napban meghaladja a 3 ezreléket, a felső határ pedig 6 ezrelék, amely fölött már szigorúbb, karanténintézkedések következnek.
Ugyanakkor a vendéglátóhelyek vendégeinek és a rendezvények résztvevőinek számát még így is korlátozzák.
Belföldön is bevezették Romániában az uniós digitális Covid-igazolvány használatát azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke eközben úgy véli: a kormányrendelet nem elegendő, a módosítás bevezetéséhez a parlament által elfogadott törvény szükséges. Asztalos az alkotmány 53. cikkelyére hivatkozik, amely szerint a polgárok szabadságjogainak korlátozására vonatkozó intézkedéseket csakis törvény útján lehet rögzíteni.
annak eléréséhez pedig a bevezetni kívánt intézkedések megfelelőek, szükségesek és arányosak.
Puskás Bálint volt alkotmánybíró a CNCD elnökének észrevétele kapcsán a Krónikának kijelentette: alapvetően egyetért vele. Elmondta, a pénteki napon maga Asztalos Csaba is egyeztetett vele, és neki is elmondta: a téma meglehetősen komplex.
„Létezik ugyanis a 2020/55-ös törvény, amely az 5. és 6. cikkelyében átruházza a kormányra bizonyos intézkedések meghozatalát a járvány elleni védekezés érdekében. Ez a törvény kizárólag a védőmaszk viselését, a karantént és a házi elkülönítést szabályozza konkrétan, a többi szükséges lépéssel kapcsolatos döntés jogát átruházza a kabinetre. Emellett az alkotmánybíróságnak is több döntése van, amelyben egyértelműen megmagyarázza: azért nem lehetett minden intézkedést egyértelműen törvénybe foglalni, mert akkor azok érvényesek lennének a járvány teljes időszaka alatt.
– mutatott rá. A volt alkotmánybíró ugyanakkor a mostani intézkedés kapcsán úgy véli: az már túllépi ennek a törvénynek a jelenlegi hatályát. Ez ugyanis két részre osztja a társadalmat, és egy újabb igazolványt vezet be, amihez bizonyos jogok gyakorlását köti, mint a személyi igazolvány esetében, amellyel például azt igazolja az ember, hogy elmúlt 18 éves, így vásárolhat cigarettát.
– hangsúlyozta Puskás. A volt alkotmánybíró áthidaló megoldásként azt javasolja, hogy módosítsák az 55-ös törvényt úgy, hogy egyetlen cikkelyben beleveszik a most tervezett intézkedéseket, rögzítve, hogy a járvány intenzitásának függvényében a kormány vagy az önkormányzatok dönthessenek arról, hogy alkalmazzák-e a védettségi igazolványt vagy sem.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
1 hozzászólás