Fotó: Europarl.europa.eu
Miközben pénteken a kormány is elfogadta azt a rendeletet, amely szerint bizonyos fertőzöttségi ráta fölött csak védettségi igazolvánnyal lehet vendéglátóhelyekre és nyilvános eseményekre belépni, a téma kapcsán alkotmányossági aggályok merültek fel. Asztalos Csaba CNCD-elnök szerint egy ilyen, jogkorlátozással járó döntést csakis törvényben lehetne rögzíteni. Lapunknak Puskás Bálint volt alkotmánybíró ugyanígy vélekedett.
2021. szeptember 19., 19:592021. szeptember 19., 19:59
Amint arról beszámoltunk, Románia is csatlakozott azon európai uniós tagállamokhoz, amelyekben védettségi igazolványhoz kötik a vendéglátóhelyekre, kulturális és sporteseményekre, illetve magánrendezvényekre – esküvőkre és keresztelőkre – való belépést, miután a kormány pénteki ülésén elfogadta a koronavírus elleni küzdelem összehangolásával megbízott operatív törzs erre vonatkozó javaslatát, amely hétfőtől lép hatályba.
A kormányrendelet értelmében az intézkedés nem azonnal lép hatályba, és nem mindenhol, csupán azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta az előző 14 napban meghaladja a 3 ezreléket, a felső határ pedig 6 ezrelék, amely fölött már szigorúbb, karanténintézkedések következnek.
Ugyanakkor a vendéglátóhelyek vendégeinek és a rendezvények résztvevőinek számát még így is korlátozzák.
Belföldön is bevezették Romániában az uniós digitális Covid-igazolvány használatát azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke eközben úgy véli: a kormányrendelet nem elegendő, a módosítás bevezetéséhez a parlament által elfogadott törvény szükséges. Asztalos az alkotmány 53. cikkelyére hivatkozik, amely szerint a polgárok szabadságjogainak korlátozására vonatkozó intézkedéseket csakis törvény útján lehet rögzíteni.
annak eléréséhez pedig a bevezetni kívánt intézkedések megfelelőek, szükségesek és arányosak.
Puskás Bálint volt alkotmánybíró a CNCD elnökének észrevétele kapcsán a Krónikának kijelentette: alapvetően egyetért vele. Elmondta, a pénteki napon maga Asztalos Csaba is egyeztetett vele, és neki is elmondta: a téma meglehetősen komplex.
„Létezik ugyanis a 2020/55-ös törvény, amely az 5. és 6. cikkelyében átruházza a kormányra bizonyos intézkedések meghozatalát a járvány elleni védekezés érdekében. Ez a törvény kizárólag a védőmaszk viselését, a karantént és a házi elkülönítést szabályozza konkrétan, a többi szükséges lépéssel kapcsolatos döntés jogát átruházza a kabinetre. Emellett az alkotmánybíróságnak is több döntése van, amelyben egyértelműen megmagyarázza: azért nem lehetett minden intézkedést egyértelműen törvénybe foglalni, mert akkor azok érvényesek lennének a járvány teljes időszaka alatt.
– mutatott rá. A volt alkotmánybíró ugyanakkor a mostani intézkedés kapcsán úgy véli: az már túllépi ennek a törvénynek a jelenlegi hatályát. Ez ugyanis két részre osztja a társadalmat, és egy újabb igazolványt vezet be, amihez bizonyos jogok gyakorlását köti, mint a személyi igazolvány esetében, amellyel például azt igazolja az ember, hogy elmúlt 18 éves, így vásárolhat cigarettát.
– hangsúlyozta Puskás. A volt alkotmánybíró áthidaló megoldásként azt javasolja, hogy módosítsák az 55-ös törvényt úgy, hogy egyetlen cikkelyben beleveszik a most tervezett intézkedéseket, rögzítve, hogy a járvány intenzitásának függvényében a kormány vagy az önkormányzatok dönthessenek arról, hogy alkalmazzák-e a védettségi igazolványt vagy sem.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
1 hozzászólás