Bizonyos tevékenységekhez kötelező lesz a COVID zöld igazolvány felmutatása
Fotó: Facebook/Ministerul Sănătății
Belföldön is bevezették Romániában az uniós digitális Covid-igazolvány használatát azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.
2021. szeptember 17., 20:422021. szeptember 17., 20:42
Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a román kormány, az országos járványügyi operatív törzs (CNSU) ajánlásai alapján.
A három ezrelék feletti fertőzöttségi ráta esetén sem zárnának be – ahogyan a jelenlegi szabályozás előírja – a kulturális intézmények, vendéglátóhelyek és sportlétesítmények, hanem a belépést védettségi igazoláshoz kötötték, és korlátozták a résztvevők számát. A mindeddig „zöld útlevélként” használt személyre szóló digitális Covid-igazolványt eddig is bárki letölthette magának az oltáskampány honlapjáról, amennyiben megkapta az oltás valamennyi adagját, letesztelte magát, vagy az utóbbi hat hónapban kigyógyult a betegségből.
A pénteki kormányhatározatról kiadott sajtóközlemény szerint
A kormányhatározat szerint a három ezreléknél magasabb, de hat ezreléket meg nem haladó fertőzési ráta esetén az adott településeken védettségi igazolással és védőmaszkban léphetnek csak be a nézők a sportcsarnokokba, a lelátók legfeljebb 30 százalékát kihasználva. Ugyanilyen feltételek között – de a nézőtér legfeljebb 50 százalékát megtöltve és legfeljebb ezer ember részvételével – lehet majd színházi előadásokat tartani, moziba menni.
A zárt térben tartott magánrendezvényeken a résztvevők létszámát ismét 200-ra, a tüntetéseken pedig százra korlátozzák. Zárt térben rendezett tanfolyamokon, felnőttképzéseken legfeljebb 150-en vehetnek részt.
A vendéglátóhelyek már csak éjjel kettőig tarthatnak nyitva, és a férőhelyek legfeljebb felét használhatják. A bárokba, klubokba, játéktermekbe már a védettségi igazolás sem elegendő, oda (három ezrelékes fertőzési ráta felett) kizárólag beoltottakat engednek majd be.
A kormányhatározat azonnal hatályba lép, amint közzéteszik a hivatalos közlönyben, kivéve a QR-kód ellenőrzésére vonatkozó részt, amire hétfőig adnak haladékot.
Pénteken megközelítette a 4500-at az egy nap alatt diagnosztizált új fertőzések száma, ami csaknem kétszerese az utóbbi két hét átlagának. Az utóbbi 24 órában 73 koronavírusos beteg vesztette életét: ez is több mint másfélszerese az átlagosnak.
Romániában eddig a beoltható – 12 év feletti – lakosság 31,6 százaléka oltatta be magát, az immunizáltak száma pedig a 19,3 milliós országban átlagosan hatezerrel emelkedik naponta.
Cîţu szerint nem jelent jogkorlátozást a zöld COVID-igazolványok bevezetése
Florin Cîţu miniszterelnök úgy vélekedett pénteken, hogy a zöld COVID-igazolvány bevezetése nem jelent jogkorlátozást. Erről Marosvásárhelyen kérdezték a kormányfőt, miután Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke azt mondta, hogy az egészségügyi igazolvány bevezetéséről nem kormányhatározatnak, hanem a parlament által megszavazott törvénynek kell rendelkeznie, ugyanis ez az intézkedés az alapvető jogok és szabadságok gyakorlását korlátozza. „Én nem látok itt jogkorlátozást, de a szakértőkre bízom a döntést. Addig is ezt a módszertant fogjuk használni. (...) Ezt a zöld tanúsítványt egész nyáron Európa-szerte használták. Senki sem mondta, hogy ez jogkorlátozást jelent. Nem értem, miért jelentene jogkorlátozást itt Romániában”– mondta. A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kongresszusán a küldöttek csak zöld COVID-igazolvánnyal vehetnek részt, ha szeptember 25-én a fővárosban a fertőzöttségi ráta meghaladja az 1000 lakosra jutó 3 esetet. „Ugyanúgy, mint a moziban vagy egy előadáson. Ugyanez a feltétel a PNL kongresszusán is. Nem látok itt semmilyen problémát” – idézte Florin Cîţut az Agerpres.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!