A legfelsőbb bíróság megtámadja az alkotmánybíróságon a szökésben levő elítéltek büntetésének szigorítását előíró törvényt.
2023. december 06., 10:142023. december 06., 10:14
Az intézmény kedd esti közleménye szerint a büntető törvénykönyvet módosító jogszabály
A legfelsőbb bíróság ezért megtámadja a jogszabályt az alkotmánybíróságon.
A képviselőház november 29-én fogadta el döntő kamaraként azt a törvénytervezetet, amely szerint szökésnek minősül és 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható, ha egy szabadságvesztésre ítélt személy nem jelentkezik a rendőrségen börtönbüntetésének letöltésére. A jogszabály szerint az elítélteknek a jogerős ítélet időpontjától számított hét napon belül kell jelentkezniük a rendőrségen végrehajtani a szabadságvesztést.
A törvényt az igazságügyi minisztérium kezdeményezte, amely így akarja elejét venni annak, hogy a jogerősen elítélt személyek külföldre szökjenek a börtönbüntetés elől. Így tett többek között a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) volt vezetője, Alina Bica, a Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) elnökének fia, Mario Iorgulescu vagy Cătălin Cherecheş volt nagybányai polgármester is. A szökevények kedvelt célországai Olaszország és Görögország.
Amennyiben az alkotmánybíróság helyt ad a legfelsőbb bíróság keresetének – amire jelentős az esély –, tárgytalanná válik Alina Gorghiu igazságügyi miniszter múlt heti kijelentése, amely értelmében a jogszabályt Cătălin Cherecheşre is alkalmazni fogják.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!