Fotó: Pixabay
A múlt év novemberétől kezdődően a román állam intézményeit „kisebb léptékű” kibertámadások érték, ám ezeket a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) sikerült elhárítania – jelentette ki kedden a SRI-t ellenőrző parlamenti bizottság elnöke.
2022. február 22., 18:592022. február 22., 18:59
Cristian Chirteş szenátor a testület aznapi üléséről tájékoztatta a sajtót. Ezen részt vett a SRI igazgatója, Eduard Hellvig is, aki arról számolt be a parlamenti bizottság tagjainak, hogy miként érinti a román nemzetbiztonságot az orosz-ukrán válság.
A szenátor a SRI igazgatójának beszámolója alapján elmondta: már tavaly novembertől, az orosz-ukrán válság körvonalazódásakor „kisebb léptékű” kibertámadások érték a román állam intézményeit és az ország kritikus infrastruktúráját, ám ezeket a hírszerző szolgálatnak sikerült elhárítania.
Cristian Chirteş nem kívánta megnevezni a támadások romániai célpontjait.
– jegyezte meg.
Az Ukrajnából érkező esetleges menekülthullámról a szenátor elmondta, a belügyminisztérium országos tervet dolgozott ki a befogadásukra. Szerinte a Romániába érkező menekültek száma attól függ, hogy milyen mértéket öltenek az Ukrajnára irányuló orosz katonai akciók. Hozzátette, a román hatóságok akár több százezer menekült érkezésére is felkészültek, és gondoskodnak arról is, hogy egyikük se lépjen be ellenőrizetlenül az országba – írja az Agerpres.
– jegyezte meg. A szenátor példaként említette a bukaresti orosz nagykövet legutóbbi nyilatkozatait. Szerinte a diplomata „ahányszor csak teheti”, félretájékoztat, és Romániára, a NATO-ra és az EU-ra hárítja a felelősséget a térségben kialakult helyzetért.
Egy ukrajnai fegyveres konfliktus esetén Románia több mint 500 000 menekültet tudna befogadni – jelentette ki kedden a védelmi miniszter a parlamentben.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!