Megy-e a megye? A többség nem bánná, ha a jelenlegi megyéket magukban foglaló nagyrégiók jönnének létre
Fotó: Facebook/Tudor Benga
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
2024. június 06., 09:022024. június 06., 09:02
Az INSCOP által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 56,1 százaléka általában véve egyetért azzal, hogy egy új közigazgatási átszervezés javítana a közszolgáltatások minőségén, miután a legutóbbi átszervezés, amelynek során létrehozták a mai megye- és települési rendszert, több mint ötven évvel ezelőtt zajlott le.
Azok, akik nem értenek ezzel egyet, 39,4 százaléknyian vannak, 4,5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenkező álláspontot képviselők között nagyobb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek és a potenciálisan aktív inaktívak.
A felmérésből kiderül: a többség azt sem bánná, ha a reform révén települések szünnének meg, miután összevonnák őket más településekkel.
Az ellenkező álláspontot a megkérdezettek 38,3 százaléka képviselte, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A támogatók között nagyobb arányban vannak jelen a magasabb végzettségűek, a fehérgallérosok, a magasabb jövedelműek, a bukarestiek és az állami alkalmazottak, míg az ellenzők között az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok és a vidékiek képviseltetik magukat nagyobb arányban.
Ezt a lehetőséget 55,7 százalék támogatná, 38,2 százalék rossz ötletnek tartja, míg 6,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenzők között a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok, a potenciálisan aktív inaktívak és a vidékiek vannak ott nagyobb arányban.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!