Tízből kilenc ember már váltott vissza italcsomagolást
Fotó: Csató Andrea
A piacra került italcsomagolások közel 80 százalékát visszaváltotta a lakosság, és mintegy 137 ezer tonnát eladtak az újrahasznosító vállalatoknak – nyilatkozta egy keddi eseményen a romániai betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat vezérigazgatója.
2024. október 15., 18:052024. október 15., 18:05
Gemma Webb emlékeztetett, kevesebb mint egy éve működik Romániában a körforgásos gazdaság alapjait megteremtő betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR), de kiváló eredményeket sikerült elérni, hiszen a piacra került italcsomagolások 78 százalékát visszaváltotta a lakosság.
– tette hozzá.
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatója szerint Gemma Webb beszélt arról is, hogy az országban kialakított központokban 7 milliárd PET- és üvegpalack, illetve alumíniumdoboz számlálására és válogatására van kapacitás. ,,Ugyanakkor 800 ember dolgozik a RetuRo-nál, ami 800 zöld munkahelyet jelent. A kezdeményezésnek tehát az újrahasznosítási célértékeken túlmenően gazdasági hatása is van” – nyomatékosította.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalat nonprofit társaságként működik, ami azt jelenti, hogy az italcsomagolások gyűjtéséből származó esetleges nyereséget visszafordítják az SGR fejlesztésébe.
A vállalatot három magánrészvényes alkotta konzorcium hozta létre. Ezek a Romániai Sörgyártók Szövetsége a Környezetért (30 százalékos részesedés), az Üdítőital-gyártók Szövetsége a Fenntarthatóságért (30 százalékos részesedés) és a Kiskereskedők Szövetsége a Környezetvédelemért (20 százalékos részesedés). A vállalatban 20 százalékos részesedése van a román államnak, amelyet a központi környezetvédelmi hatóság, a környezetvédelmi minisztérium képvisel.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!