Betöltik az űrt. Sorozatban második évben nőtt Románia lakossága a vendégmunkásoknak köszönhetően
Fotó: Pixabay
Románia állandó lakossága 2024. január elsején 19 064 409 fő volt, ami 9900 fővel több, mint 2023. január 1-jén – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. augusztus 30., 11:122024. augusztus 30., 11:12
2024. augusztus 30., 13:322024. augusztus 30., 13:32
Többségben vannak a városon élők a vidékiekhez képest (51,9%), illetve a nők a férfiakhoz képest (51,4%).
736 000-rel több 65 évesnél idősebb lakosa volt Romániának 2024. január 1-jén, mint 14 évesnél fiatalabb lakosa (egy évvel korábban ez a különbség még 669 000 fő volt) – közölte az Agerpres.
2023-ban a kivándorlók között a nők voltak többségben (52,4%), míg a bevándorlók kategóriájában a férfiak (57,4%). Az ország állandó lakosságát azok a személyek teszik ki (román és nem román állampolgárok), akik legalább 12 hónapja Romániában laknak.
Az Országos Statisztikai Intézet tavaly történelmi pillanatként jellemezte, hogy a migrációnak, azaz a vendégmunkásoknak köszönhetően nőtt Románia lakossága. 2022-ben 85 000 fővel többen érkeztek az országba, mint amennyien elhagyták. A tendencia tavaly is folytatódott a most közölt adatok szerint.
Amint az MTI is kitért rá, a népességnövekedés a pozitív migrációs mérlegnek tudható be, vagyis 2023-ban is kevesebben vándoroltak ki, mint ahányan visszatértek, illetve letelepedtek az országban. Másfelől
A bukaresti kormány honlapján elérhető adatok szerint 2024 januárjáig 148 409 ukrán állampolgár kapott ideiglenes tartózkodási engedélyt a háború kezdete óta, ami mintegy 45 ezerrel haladja meg a 2022 végén feljegyzett adatot. Másfelől a súlyos munkaerőhiánnyal küzdő Románia 2023-ban is 100 ezerben szabta meg a vendégmunkáskvótát, vagyis nagyságrendileg újabb százezer, az Európai Unión kívülről érkező külföldi állampolgárnak adott munkavállalási engedélyt.
A statisztikai intézet szerint tavaly 208 ezer lakos hagyta el Romániát, miközben a hazatérő román állampolgárok, illetve az egy évnél hosszabb időre ott letelepült külföldi bevándorlók száma (a Romániában átmeneti védelmet igénylő ukrán menekültekkel együtt) meghaladta a 290 ezret. A migrációs mérleg tehát csaknem 82 ezres lakosságtöbbletet eredményezett, ami ellensúlyozni tudta a továbbra is negatív tartományban lévő természetes szaporulatot. Ennek köszönhetően Románia lakossága tavaly is enyhén növekedett.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!