Viorica Dăncilă számára nem világosak a Brüsszelből érkező kritikák
Fotó: Gov.ro
Viorica Dăncilă miniszterelnököt bevallása szerint meglepte az Európai Bizottság (EB) első alelnöke, Frans Timmermans szerdai nyilatkozata, amelyben felszólította Romániát, hogy terelje vissza az igazságügyi reformot a helyes útra, és tartózkodjon a jogállamiság tekintetében visszalépést jelentő intézkedésektől.
2019. április 03., 17:332019. április 03., 17:33
2019. április 03., 17:442019. április 03., 17:44
A bukaresti kormányülés sajtónyilvános részén a miniszterelnök hangsúlyozta, a román hatóságok teljes nyitottsággal viszonyultak és viszonyulnak jelenleg is az „ország által követendő lépésekhez”, létrehoztak egy közös munkacsoportot az EB és a román kormány képviselőiből, nyitottak az egyeztetésre, az átláthatóságra.
Az Európai Bizottság (EB) arra figyelmeztette szerdán Romániát, hogy terelje vissza az igazságügyi reformot a helyes útra, és tartózkodjon a jogállamiság tekintetében visszalépést jelentő intézkedésektől.
Eközben Tudorel Toader igazságügy-miniszter az európai parlamenti választási kampány részének nevezte azokat a román jogállamisággal kapcsolatos brüsszeli aggodalmakat, amelyeket Frans Timmermans első alelnök fogalmazott meg az Európai Bizottság (EB) nevében. Toader leszögezte: a bukaresti kormány európai irányelvek érvényesítése érdekében készül módosítani a büntetőjogot, amiről Brüsszelt is tájékoztatta, nem pedig jóváhagyását kérte.
Az igazságügyi miniszter két hete bocsátotta közvitára azokat tervezeteket, amelyekkel egyebek mellett az ártatlanság vélelméről szóló európai irányelvnek akar érvényt szerezni. Az ellenzék és Klaus Johannis államfő viszont azzal vádolja a kormányt, hogy korrupt politikusai felelősségre vonását megakadályozandó igyekszik korlátozni az igazságszolgáltatás mozgásterét. A jobboldali elnök hétfőn felszólította a kormányt, hogy ne fogadjon el sürgősségi rendeletet a büntetőjog módosításáról az ezzel kapcsolatos május 26-án megtartandó népszavazás előtt.
Toader úgy vélekedett, hogy az európai vezetők által „megelőző” céllal megfogalmazott aggodalmakat választási érdekeik vezérlik, ezért azzal a „tiszteletteljes kéréssel” fordult a brüsszeli vezetőkhöz, hogy maradjanak meg hatáskörük keretei között. „Másfelől semmilyen hazai vagy külföldi politikai tényező nem avatkozhat be a román igazságszolgáltatás munkájába” – idézte az MTI a tárcavezetőt. A miniszter az európai főügyészi tisztségre pályázó Laura Codruța Kövesi ellen Bukarestben indult bűnvádi eljárásra utalt, elhárítva az EB és az Európai Parlament (EP) ezzel kapcsolatban kifejezett aggodalmát.
Antonio Tajani, az EP elnöke a testület szerdai brüsszeli plenáris ülésén elfogadhatatlannak nevezte, hogy a román hatóságok az eljárás megindításával és Laura Codruța Kövesi felügyelet alá helyezésével próbálják megakadályozni a jogász kinevezését. Az EP március elején döntött arról, hogy Laura Codruța Kövesit, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) korábbi vezetőjét választja jelöltjének az európai főügyészi tisztségre.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!