Viorica Dăncilă számára nem világosak a Brüsszelből érkező kritikák
Fotó: Gov.ro
Viorica Dăncilă miniszterelnököt bevallása szerint meglepte az Európai Bizottság (EB) első alelnöke, Frans Timmermans szerdai nyilatkozata, amelyben felszólította Romániát, hogy terelje vissza az igazságügyi reformot a helyes útra, és tartózkodjon a jogállamiság tekintetében visszalépést jelentő intézkedésektől.
2019. április 03., 17:332019. április 03., 17:33
2019. április 03., 17:442019. április 03., 17:44
A bukaresti kormányülés sajtónyilvános részén a miniszterelnök hangsúlyozta, a román hatóságok teljes nyitottsággal viszonyultak és viszonyulnak jelenleg is az „ország által követendő lépésekhez”, létrehoztak egy közös munkacsoportot az EB és a román kormány képviselőiből, nyitottak az egyeztetésre, az átláthatóságra.
Az Európai Bizottság (EB) arra figyelmeztette szerdán Romániát, hogy terelje vissza az igazságügyi reformot a helyes útra, és tartózkodjon a jogállamiság tekintetében visszalépést jelentő intézkedésektől.
Eközben Tudorel Toader igazságügy-miniszter az európai parlamenti választási kampány részének nevezte azokat a román jogállamisággal kapcsolatos brüsszeli aggodalmakat, amelyeket Frans Timmermans első alelnök fogalmazott meg az Európai Bizottság (EB) nevében. Toader leszögezte: a bukaresti kormány európai irányelvek érvényesítése érdekében készül módosítani a büntetőjogot, amiről Brüsszelt is tájékoztatta, nem pedig jóváhagyását kérte.
Az igazságügyi miniszter két hete bocsátotta közvitára azokat tervezeteket, amelyekkel egyebek mellett az ártatlanság vélelméről szóló európai irányelvnek akar érvényt szerezni. Az ellenzék és Klaus Johannis államfő viszont azzal vádolja a kormányt, hogy korrupt politikusai felelősségre vonását megakadályozandó igyekszik korlátozni az igazságszolgáltatás mozgásterét. A jobboldali elnök hétfőn felszólította a kormányt, hogy ne fogadjon el sürgősségi rendeletet a büntetőjog módosításáról az ezzel kapcsolatos május 26-án megtartandó népszavazás előtt.
Toader úgy vélekedett, hogy az európai vezetők által „megelőző” céllal megfogalmazott aggodalmakat választási érdekeik vezérlik, ezért azzal a „tiszteletteljes kéréssel” fordult a brüsszeli vezetőkhöz, hogy maradjanak meg hatáskörük keretei között. „Másfelől semmilyen hazai vagy külföldi politikai tényező nem avatkozhat be a román igazságszolgáltatás munkájába” – idézte az MTI a tárcavezetőt. A miniszter az európai főügyészi tisztségre pályázó Laura Codruța Kövesi ellen Bukarestben indult bűnvádi eljárásra utalt, elhárítva az EB és az Európai Parlament (EP) ezzel kapcsolatban kifejezett aggodalmát.
Antonio Tajani, az EP elnöke a testület szerdai brüsszeli plenáris ülésén elfogadhatatlannak nevezte, hogy a román hatóságok az eljárás megindításával és Laura Codruța Kövesi felügyelet alá helyezésével próbálják megakadályozni a jogász kinevezését. Az EP március elején döntött arról, hogy Laura Codruța Kövesit, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) korábbi vezetőjét választja jelöltjének az európai főügyészi tisztségre.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!