Florin Cîţu pénteken Nagybányára látogatott
Fotó: Gov.ro
Florin Cîţu kormányfő szerint Románia 2020-ban sikeresen túljutott az utóbbi száz év legnagyobb válságán, és jelenleg helytállna bármiféle sokk esetén.
2021. június 04., 17:322021. június 04., 17:32
2021. június 04., 17:392021. június 04., 17:39
A kormányfő a Máramaros Megyei Tanács székhelyén tartott sajtótájékoztatóján tagadóan válaszolt arra a kérdésre, hogy Románia kénytelen lesz-e külföldi hiteleket fölvenni, ha jönne egy újabb gazdasági válság.
„Tavaly átmentünk egy gazdasági világválságon, az elmúlt száz év legnagyobbikán, és emelt fővel kerültünk ki belőle. (...) Az Európai Unióban Románia könyvelhette el a legnagyobb gazdasági fejlődést két egymást követő negyedévben. Tehát sikeresen átjutottunk az utóbbi száz év legnagyobb válságán. Most bármilyen sokk is érne minket, helytállanánk” – mondta Cîţu az Agerpres szerint pénteken.
A gazdasági helyzetre vonatkozó komoly kijelentéseken túl a kormányfő a vidéken zajló koronavírus elleni oltáskampányról is beszélt a Máramaros Megyei Tanács székhelyén tartott sajtótájékoztatóján.
„Mindenkinek meg kell értenie, hogy amit a kormány megtehetett a rendelkezésre álló erőforrások révén, azt meg is tette. Ahhoz, hogy a vidéki településekre is eljussunk az oltáskampánnyal, szükség van a helyi hatóságok – a megyei tanácselnök, polgármester, prefektus támogatására, de a véleményformálók – a lelkész, az orvos, sőt, a rendőr támogatására is” – mondta a miniszterelnök.
Hangsúlyozta, mindenkinek részt kell vállalnia az erőfeszítésekből, új ötletekkel kell előállni, hogy a kampány sikeres legyen, hogy az embereket meggyőzzék, az immunizálás jelenti az egyetlen megoldást a normalitáshoz való visszatéréshez.
Florin Cîţu a Nagybánya központjában létrehozott drive-thru típusú oltóközpontot látogatta meg pénteken, és elégedetten nyugtázta, hogy sok fiatal és kamasz jelentkezett ott oltásra.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
szóljon hozzá!