Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A hazai össztermék (GDP) 1,52 százalékának megfelelő veszteséget okoznak évente az állami költségvetésnek a közúti balesetek – jelentette ki egy közlekedésbiztonsági témájú, Bukarestben rendezett keddi konferencián Ionel Scrioşteanu. Bár az év első kilenc hónapjában 105-tel csökkent a súlyos közúti balesetekben elhunytak száma az előző év azonos időszakához képest, Románia még mindig az első helyen áll e tekintetben Európában.
2023. október 10., 17:592023. október 10., 17:59
A román közlekedésügyi minisztérium államtitkára elmondta, hogy a kormányprogram a GDP 2 százalékának megfelelő összeget irányoz elő a közúti infrastruktúra fejlesztésére. Számításai szerint,
Az államtitkár tájékoztatása szerint az utóbbi időben felgyorsultak a közúti infrastruktúrába történő beruházások. Míg 2019-ben közel 400 millió eurót irányoztak elő a költségvetésben erre a célra, tavaly ez az összeg 2 milliárd euróra nőtt, idén pedig várhatóan eléri a 2,7-2,8 milliárd eurót. Elmondta azt is, hogy
Sorin Ion oktatási államtitkár a konferencián arról beszélt, hogy az új közoktatási törvény szerint az iskolákban kötelező a közlekedésbiztonsági oktatás – számolt be az Agerpres hírügynökség. Bogdan Despescu belügyi államtitkár ugyanezen a konferencián elmondta, az év első kilenc hónapjában 105-tel csökkent a súlyos közúti balesetekben elhunytak száma az előző év azonos időszakához képest, de Románia még mindig az első helyen áll e tekintetben Európában.
Az államtitkár közölte, 2023-ban januártól szeptember végéig 3143 súlyos közúti balesetet jegyeztek, amelyekben 1051 személy vesztette életét, 105-tel kevesebb, mint tavaly ebben az időszakban. Ugyanakkor 2470 személy súlyosan megsérült. A halálos áldozatokat követelő közúti balesetek legfőbb oka a gyorshajtás, év elejétől 168 ember lelte halálát emiatt az utakon. A gyalogosok szabálytalankodása miatt 108 ember halt meg a közúti balesetekben, a kerékpárosok által elkövetett szabálysértések miatt pedig 92.
Az államtitkár hangsúlyozta az oktató célzatú tevékenységek fontosságát, és megemlítette, hogy a belügyminisztérium honlapján közvitán van egy sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amely lehetővé tenné a civil szervezetek számára, hogy a saját kameráik által rögzített felvételek alapján bejelentsék a súlyos közlekedési szabálysértéseket. Ezek lehetnek: a közlekedési lámpa piros jelzésénél és a vasúti átjárónál való megállás elmulasztása, az elsőbbségadás elmulasztása, agresszív magatartás, szabálytalan előzés, autópályán vagy gyorsforgalmi úton végzett fordulási manőver. A projekt előirányozza ugyanakkor, hogy a helyi önkormányzatok struktúrái is felderíthetik a településeken elkövetett súlyos közlekedési szabálysértéseket.
Florin Valeriu Catană rendőrfőfelügyelő, a közlekedési rendőrség főparancsnoka a konferencián elmondta, bár csökkent a közúti balesetekben évente elhunyt személyek száma, sokkal több hatósági intézkedés, és minisztériumközi, valamint a civil szférával való együttműködés szükséges ezen a téren. Elmondása szerint a célkitűzés az, hogy 2030-ra évi 1000 alá csökkenjen a közúti balesetek halálos áldozatainak száma.
Borbély László államtanácsos, a közlekedésbiztonsági konferenciát szervező fenntartható fejlődés ügyosztályának vezetője szerint nagyon fontos a gyerekek és fiatalok ilyen irányú nevelése, már zsenge korban meg kell érteniük, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk, ha nem vezetnek biztonságosan. „Tízből hat alkoholos állapotban vezető és balesetet okozó sofőr 35 éven aluli” – mutatott rá Borbély.
Az idei év első nyolc hónapjában több mint ezer ember halt meg közúti balesetben Romániában. A súlyos balesetek fő oka a gyalogosok fegyelmezetlensége, a második leggyakoribb ok a gyorshajtás.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!