Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A hazai össztermék (GDP) 1,52 százalékának megfelelő veszteséget okoznak évente az állami költségvetésnek a közúti balesetek – jelentette ki egy közlekedésbiztonsági témájú, Bukarestben rendezett keddi konferencián Ionel Scrioşteanu. Bár az év első kilenc hónapjában 105-tel csökkent a súlyos közúti balesetekben elhunytak száma az előző év azonos időszakához képest, Románia még mindig az első helyen áll e tekintetben Európában.
2023. október 10., 17:592023. október 10., 17:59
A román közlekedésügyi minisztérium államtitkára elmondta, hogy a kormányprogram a GDP 2 százalékának megfelelő összeget irányoz elő a közúti infrastruktúra fejlesztésére. Számításai szerint,
Az államtitkár tájékoztatása szerint az utóbbi időben felgyorsultak a közúti infrastruktúrába történő beruházások. Míg 2019-ben közel 400 millió eurót irányoztak elő a költségvetésben erre a célra, tavaly ez az összeg 2 milliárd euróra nőtt, idén pedig várhatóan eléri a 2,7-2,8 milliárd eurót. Elmondta azt is, hogy
Sorin Ion oktatási államtitkár a konferencián arról beszélt, hogy az új közoktatási törvény szerint az iskolákban kötelező a közlekedésbiztonsági oktatás – számolt be az Agerpres hírügynökség. Bogdan Despescu belügyi államtitkár ugyanezen a konferencián elmondta, az év első kilenc hónapjában 105-tel csökkent a súlyos közúti balesetekben elhunytak száma az előző év azonos időszakához képest, de Románia még mindig az első helyen áll e tekintetben Európában.
Az államtitkár közölte, 2023-ban januártól szeptember végéig 3143 súlyos közúti balesetet jegyeztek, amelyekben 1051 személy vesztette életét, 105-tel kevesebb, mint tavaly ebben az időszakban. Ugyanakkor 2470 személy súlyosan megsérült. A halálos áldozatokat követelő közúti balesetek legfőbb oka a gyorshajtás, év elejétől 168 ember lelte halálát emiatt az utakon. A gyalogosok szabálytalankodása miatt 108 ember halt meg a közúti balesetekben, a kerékpárosok által elkövetett szabálysértések miatt pedig 92.
Az államtitkár hangsúlyozta az oktató célzatú tevékenységek fontosságát, és megemlítette, hogy a belügyminisztérium honlapján közvitán van egy sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amely lehetővé tenné a civil szervezetek számára, hogy a saját kameráik által rögzített felvételek alapján bejelentsék a súlyos közlekedési szabálysértéseket. Ezek lehetnek: a közlekedési lámpa piros jelzésénél és a vasúti átjárónál való megállás elmulasztása, az elsőbbségadás elmulasztása, agresszív magatartás, szabálytalan előzés, autópályán vagy gyorsforgalmi úton végzett fordulási manőver. A projekt előirányozza ugyanakkor, hogy a helyi önkormányzatok struktúrái is felderíthetik a településeken elkövetett súlyos közlekedési szabálysértéseket.
Florin Valeriu Catană rendőrfőfelügyelő, a közlekedési rendőrség főparancsnoka a konferencián elmondta, bár csökkent a közúti balesetekben évente elhunyt személyek száma, sokkal több hatósági intézkedés, és minisztériumközi, valamint a civil szférával való együttműködés szükséges ezen a téren. Elmondása szerint a célkitűzés az, hogy 2030-ra évi 1000 alá csökkenjen a közúti balesetek halálos áldozatainak száma.
Borbély László államtanácsos, a közlekedésbiztonsági konferenciát szervező fenntartható fejlődés ügyosztályának vezetője szerint nagyon fontos a gyerekek és fiatalok ilyen irányú nevelése, már zsenge korban meg kell érteniük, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk, ha nem vezetnek biztonságosan. „Tízből hat alkoholos állapotban vezető és balesetet okozó sofőr 35 éven aluli” – mutatott rá Borbély.
Az idei év első nyolc hónapjában több mint ezer ember halt meg közúti balesetben Romániában. A súlyos balesetek fő oka a gyalogosok fegyelmezetlensége, a második leggyakoribb ok a gyorshajtás.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!