2010. december 16., 10:272010. december 16., 10:27
A sertéshús exportálásáról, annak engedélyeztetési procedúráiról, valamint a kisközösségi vágóhidak (vágópontok) visszaállítási felté-teleiről egyeztetett Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter Tánczos Barna és Adrian Rădulescu államtitkárok társaságában az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) képviselőivel, valamint a mezőgazdasági termelőket képviselő Romalimenta vezetőségével.
Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár közölte, a kis, családi gazdaságokban tartott sertésállományok miatt Románia nem tud eleget tenni az Európai Unió állat-egészségügyi feltételeinek, s ennek következtében nem engedélyezték az ország egész területén előállított sertéshús exportálását. Az Unió azt javasolta, hogy egy úgynevezett tagosítási folyamat keretében, a termelőkkel és a feldolgozókkal közösen megállapított szabályok és elvek alapján a hatóságok válasszanak ki jól elhatárolt területeket, ahonnan lehetséges lesz majd sertéshúst előállítani kivitelre.
Elmondta továbbá, az egyeztetésen arról született döntés, hogy hamarosan létrejön egy olyan szakmai testület, amelynek munkálataiban a mezőgazdasági és a környezetvédelmi minisztérium szakemberei mellett a sertéstenyésztők és a húsipari vállalatok is részt vesznek, és ez a bizottság fogja kidolgozni azokat az elveket, szabályokat, amelyek alapján az exportálásra alkalmas régiókat kiválasztják.
A kinevezett területeknek megfelelő állat-egészségügyi körülményekkel kell rendelkezniük, amelyek feltételezik az élő állatok kivizsgálását, adott esetekben a betegségek kiszűrését.
Az egyeztetésen ugyanakkor a kisebb kapacitású vágóhidak visszaállítását célzó engedélyeztetési javaslat bemutatására is sor került, amelyet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium és az ANSVSA által még októberben létrehozott munkacsoport készített elő a kistermelők számára. Az uniós előírások és információk figyelembevételével egy olyan technikai útmutató született meg, amely tartalmazza a vágópontok működési és technikai szabályait.
„A vidéki állattartó gazdák számára évek óta problémát jelent az állatok értékesítése és azok engedélyeztetett helyen történő, az EU-s állatvédelmi feltételeknek megfelelő levágása. A vágópontok – amelyekben elképzelésünk szerint havonta legtöbb száz sertést, húsz szarvasmarhát vágnának le – ezekre a problémákra jelentenének megoldást, arról nem is beszélve, hogy a sertéshús feketepiaci értékesítését is visszaszorítanák” – magyarázta Tánczos Barna. Hozzátette, becsléseik szerint egy ilyen vágóhíd létrehozási költsége a 200–250 ezer eurót nem kellene hogy meghaladja, s a beruházás finanszírozását uniós forrásokból, illetve a helyi önkormányzatok részvállalásával lehet megoldani.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.