2010. július 22., 10:002010. július 22., 10:00
A mérgező gombák is megjelentek, az egyik legveszélyesebb fajta, a gyilkos galóca is nagy számban terem, legtöbbször ezt a gombát tévesztik össze a régióban népszerű, ehető fajtákkal. A hétvégén Arad megyében két idős férfi vesztette életét gombamérgezésben, további öt személyt pedig súlyos állapotban szállítottak kórházba. Zsigmond Győző, a Kovászna megyei László Kálmán Gombászegyesület elnöke a Krónikának elmondta, idén sokan szedik, sokan árulják a közkedvelt növényt, ezzel arányosan nő a gombamérgezések kockázata is.
A mikológus arra hívta fel a figyelmet, hogy a legtöbb halálos balesetet nem a könnyen felismerhető piros-fehér pettyes légyölő galóca okozza, hanem a gyilkos galóca, amelynek most kezdődik a szezonja, a gombászok már rengeteget találtak a háromszéki erdőkben. A gyilkos galóca egész szezonban veszélyt jelent, késő őszig megterem, bocskoros, galléros, fehér húsú gomba, könnyen összetéveszthető az ehető galambgombákkal, az apró csiperkével és a pöfeteggel. Gyakori tévedés, hogy a közkedvelt borsgombának is nevezett ehető pirulógalóca helyett a súlyos mérgezést okozó párducgalócát szedik le. A szakértő szerint tévhit, hogy a mérges gomba mérgét az eső rámossa a mellette levő ehetőre.
„Fontos lenne, hogy a gyilkos galóca fényképét minél több helyen népszerűsítsék, felismerését az iskolában is tanítani kellene” – mondta Zsigmond. A László Kálmán Gombászegyesület kezdeményezésére már 2006 februárjában megjelent a gombásztörvény, eszerint minden eladásra kerülő erdei gombát kötelező lenne bevizsgáltatni. A törvényt azonban azóta sem alkalmazzák, a módszertani rendeletek nem is jelentek meg. Zsigmond Győző hangsúlyozta, sokkal kevesebb pénzébe kerülne az államnak a tanfolyamok finanszírozása, a gombaszakellenőrök fizetése, mint amennyit jelenleg a gombamérgezések kezelésére költenek. Ennek ellenére az országban csak Sepsiszentgyörgyön működik szervezett módon gombabevizsgálás, az egyesület szakemberei az önkormányzattal és a piacgondnoksággal kötött szerződés alapján a központi piacon ingyen bevizsgálják a begyűjtött gombát, és szaktanácsadással várják a műkedvelő gombászokat. Kézdivásárhelyen egy tanfolyamot végzett szakember saját ellenőrzi a gombákat, és Nagyváradon is tervezik a hasonló pontok beindítását. A sepsiszentgyörgyi piacról ennek ellenére a napokban kitiltották a gombaárusokat, mert a városházára több panasz érkezett be, hogy az eladók túl rámenősen kínálják az árujukat. Antal Árpád polgármester a legutóbbi tanácsülésen felhívta a figyelmet, hogy az engedély nélküli árusoknak nincs mit keresniük a piacon.
A polgármester elmondta, tudja, hogy ezeknek az embereknek a megélhetést jelenti a gombaszedés és -árusítás, ezért alternatív megoldásokat kell találni. A piacról való kitiltás radikális, de elkerülhetetlen megoldás, véli a polgármester. A helyi gombászegyesület tiltakozik a kitiltás ellen, mert szerintük a gombaárusítás színesítette a piac kínálatát, és jobban fel tudták ügyelni az árusokat, mintha az utcasarkon, titokban kínálják a portékát. A László Kálmán Gombászegyesület szervezésében egyébként tizedik alkalommal zajlik nemzetközi tábor Árkoson, ahol több mint negyven résztvevőnek tartanak felkészítőt. A táborozók felkeresik a háromszéki gombászóhelyeket, idén elsősorban Erdővidék gombavilágát próbálják feltérképezni. A begyűjtött termény legjavát szétválogatják, lefotózzák, kiállítják. A táborban gombafotó-kiállítás nyílt, a szakemberek fajmeghatározásra, felisméresre tanítják a résztvevőket, és gombaszépségversenyt is szerveznek. A tábor ideje alatt a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban gombagyűjtemény-bemutatóra is sor kerül.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.