Fotó: Bíró Blanka
2011. január 27., 09:482011. január 27., 09:48
A legutóbbi, húsfeldolgozásról szóló előadáson az érdeklődő gazdák mellett a Hargita megyei állat-egészségügyi hivatal képviselői, valamint a környékbeli állatorvosok is részt vettek. A termékek elkészítésén kívül a résztvevők megismerhették a termelés és értékesítés engedélyezési folyamatát; a hústermelő gazdák személyesen kaphattak választ az illetékesektől a szabályozást és az engedélyeztetési folyamatokat illetően.
A megyei tanács keretében működő Hargita megyei agrárkamara igazgatója, Márton István elmondta, a tapasztalat azt mutatja, hogy a környékbeli gazdák nem rendelkeznek elegendő tudással ahhoz, hogy olyan terméket kínáljanak a piacon, ami árban és minőségben versenybe szállhat a külföldről behozott termékekkel. „Létfontosságú, hogy a húsfeldolgozás terén is minél több információ jusson el az érintettekhez. Ugyanakkor a termelők és az állat-egészségügyi szakemberek párbeszédére is szükség van ahhoz, hogy komolyabb előrelépés történjen a húsfeldolgozás rentábilissá tételében” – hívta fel a figyelmet a szakember. Elmondta továbbá, a gazdák és a szakmabeliek jónak ítélik meg a kisméretű vágóhidak létrehozását szabályozó törvénytervezetet. Márton úgy véli, Hargita megyében szükség volna arra, hogy térségenként legalább egy ilyen vágóhidat létrehozzanak.
Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke elmondta, a megyeháza közreműködne a fogyasztói és termelői mentalitás megváltozásában. „Nem a Törökországból behozott szalámival kell versenyezni, hanem azon kellene elgondolkodni, hogy az ilfovi gyártású székely kolbásznak igen nagy sikere van a román piacon, ugyanakkor a hagyományos székely termékek vásárai is rendkívül népszerűeknek bizonyultak. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Székely Heteket szerveztünk a Cora áruházláncban, melynek sikere vitathatatlan” – mondta Borboly.
Az elöljáró szerint nem szabad többé hagyni, hogy Brassóban magyarországi sonkát áruljanak, hiszen éppoly kelendőek azok a székely hústermékek is, melyek eddig – igaz, kis menynyiségben – a piacra kerültek. „Meg kell keresni a szakágazatok közötti összhangot, az illetékes intézmények működjenek együtt, vonjuk be a lakosságot, figyeljünk oda a szakemberképzésre minden szinten, és az eredmény nem marad el” – tette hozzá felszólalásában a megyei tanácselnök.
A szeminárium első előadójaként Molnár Attila kézdivásárhelyi termelő ismertette a nyers szárítású szalámi- és kolbászkészítés technológiai folyamatát. Utána a házikolbász-készítés jó példáiról, a lóhúsból készült termékek előállításáról és a sonkák, vákuumos csomagolású hentesáruk meg egyéb húskülönlegességek elkészítéséről tartott bemutatót Salamon Rozália Veronika és András Csaba Dezső, a Sapientia-egyetem élelmiszer-mérnöki karának előadói, valamint a sepsiszentgyörgyi Bertis és a gyergyószentmiklósi Arterimpex vállalat képviselői.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.