Fotó: MTI
2007. november 20., 00:002007. november 20., 00:00
A háromszéki főállatorvos szerint az oltás kötelező és ingyenes minden magángazdának, a sertéshizlaldák tulajdonosainak azonban fizetniük kell, hogy állataikat beoltsák. A gazdáknak még abban az esetben is fogadniuk kell az állatorvost, ha állatukat a közeljövőben le szeretnék vágni. „A pestis elleni oltás után is fogyasztható a sertés húsa, így ez az akció nem veszélyezteti a karácsonyi disznóvágást – fejtette ki Sikó. – Ha valaki azonban letagadja, hogy sertést tart, és a gazdaságban felbukkan a pestis, minden állatát meg kell semmisíteni, és még kárpótlásra sem jogosult”. A szakértő szerint a kampányra azért van szükség, mert az oltások 2003-tól való beszüntetése után elszaporodtak a sertéspestis-fertőzések, ezért már tavaly év végén, illetve idén tavasszal lezajlott az első két oltáskampány. Kovászna megyében legutóbb idén januárban egy Kovászna városi gazdaságban ütötte fel fejét a sertéspestis, akkor a gazda 54 állatának kényszerlevágását rendelték el. Mivel a disznók korábban be voltak oltva pestis ellen, a tulajdonosuk jogosult kárpótlásra, vagyis megtérítik a levágott állatok ellenértékét, a sertés piaci árának megfelelően. Romániának az Európai Unióval szembeni vállalása szerint 2010-ig fel kell számolnia a sertéspestisgócokat, addig nem exportálhat disznóhúst a tagországokba.
Sikó Barabási Sándor szerint az oltáskampánnyal párhuzamosan azokat a sertéseket is számba szeretnék venni, amelyek létezéséről a gazdák nem értesítették a hatóságokat, és amelyeknek nincs úgynevezett fülszáma és egészségügyi könyve, amely révén követni lehet az útját a születésétől a levágásáig.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.