Fotó: Thomas Campean/Archív
Míg az elmúlt héten úgy tűnt, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) technikai problémákra hivatkozva elhalasztja a területalapú támogatások előlegének a kifizetését, egy csoda folytán, a 715 ezer jóváhagyott kérvény alapján több mint 620 ezer gazda kaphatja meg a pénzét, várhatóan januárban.
2015. december 03., 14:392015. december 03., 14:39
Haschi András, az APIA Hargita megyei vezetője elmondta, három váltásban dolgoznak azért, hogy lehetővé tegyék a kifizetés elkezdését, az informatikai rendszer nehézkes működése miatt azonban lassan halad az adatok feldolgozása.
„Mindössze két hete működik a szükséges adatbázis-kezelő számítógépes program, és ha továbbra is hasonló ütemben tudnak csak dolgozni a megyei APIA alkalmazottai, akkor csupán néhány száz gazdának tudják előkészíteni az előleg kifizetést – avatott be az intézményvezető. Bevallotta, a rendszer hiányosságai miatt az alapvető műveletek elvégzése is sok időt vesz igénybe, így az elkövetkező időszakban a jóváhagyások ellenére is kevesen kaphatják kézbe az előleget.
Amint arról beszámoltunk, a napokban Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter az APIA vezetőit tette felelőssé a késés miatt, ő is bejelentette, az ügynökség által használt adatbázis-kezelő számítógépes program nehézkesen működik. Rámutatott, bár az illetékes európai hatóság már tavaly nyáron elfogadta a kifizetésekre vonatkozó szabályzatot, az APIA csupán szeptemberben üzemelte be a lebonyolításhoz szükséges számítógépes rendszert.
Achim Irimescu azt is mondta, a késések miatt vezetőcserékre is sor kerülhet az APIA-nál. „Így történhetett meg, hogy a SIVECO-Teamnet nevű adatbázis-kezelő program csődöt mondott, és újabb tesztekre van szükség, ezért ahelyett, hogy ősszel kiosztottuk volna az előlegeket, jócskán el fogunk késni” – mondta a miniszter. Mint ismeretes, a támogatás értéke 72,69 euró hektáronként. Azok a gazdák, akiknek előleget nem utalnak, a támogatás teljes értékét 2015. december 1. és 2016. június 30. között kapják meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!