A szenátus elfogadta a tejtermékek címkézésére vonatkozó törvénytervezetet, amely szerint az adott árucikken részletesen fel kell tüntetni, hogy hány százalékban tartalmaz tejport vagy egyéb adalékanyagot.
2015. október 17., 15:182015. október 17., 15:18
A szabálysértésért a tervezet szerint 5000 és 10 000 lej közötti bírság járna. A törvénytervezet sorsáról a képviselőház hivatott dönteni. A romániai szarvasmarha-tenyésztők egyesülete egyébként nemrég felmérést tett közzé, amely szerint a szupermarketek polcain lévő tejtermékek csaknem harminc százaléka egyáltalán nem tartalmaz tejet.
A szervezet laboratóriumban elvégzett vizsgálatok eredményeire hivatkozva feltárta, hogy számos tejtermék még tejport sem tartalmaz, hanem adalékanyagokból, növényi zsírokból és ízfokozókból készült. Az egyesület szerint a vásárlókat becsapják a tejtermékek között kínált, de valójában tejet nem tartalmazó termékekkel, s ezt szerinte a címkézésre vonatkozó törvénymódosítással lehetnek megoldani.
„Azt szeretnénk, hogy a tejtermékként feltüntetett áruk címkéjén szerepeljen: a termék hány százalékban tartalmaz friss tejet, ez milyen országból származik, hány százaléka tejpor, és összességében hány százalék az, ami nem tej. Meggyőződésünk, hogy a vásárlók jobban megválogatnák a kosarukba kerülő termékeket, ha a címkén ezeket az adatokat elolvashatnák. Ezekkel a feliratokkal arra biztatnánk őket, hogy hazai tejből és természetes alapanyagokból készült terméket vásároljanak” – közölte az egyesület elnöke, Claudiu Frânc. A szenátus által elfogadott törvénytervezetet egyébként az egyesületének kezdeményezésére tárgyalta a felsőház.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!