A mezőgazdasági tárca által készített felmérés szerint a május eleji szokatlanul hideg időjárás nem tett jelentősebb kárt a mezőgazdasági növényekben, így a terméskiesés várhatóan nem lesz nagymértékű – jelentette be Valeriu Tabără tárcavezető. Mint mondta, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok jelentése alapján fagykár érte az ültetvényeket és a gyümölcsösöket az ország északi és nyugati részén, a károk azonban nem jelentősek, és semmiképp sem kell attól tartani, hogy a közeljövőben drágulni fognak az élelmiszerek.
A miniszter ugyanakkor úgy nyilatkozott, nem kell figyelembe venni a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetsége (FNPAR) legutóbbi, Tabără szerint valótlanságokat tartalmazó közleményét, mely szerint a kedvezőtlen időjárási viszonyok elkerülhetetlenné teszik az áremelést, s az is nagyban befolyásolja az árak alakulását, hogy a minisztérium nem támogatja megfelelőképpen az ágazatot. „A FNPAR feleslegesen gerjeszti a feszültséget, és nem is kívánom kommentálni egy olyan szervezet közleményét, melynek működését egyetlen érdekvédelmi tömörülés sem ismeri el.
A Viorel Matei FNPAR-elnök által aláírt közlemény szerint a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a rozstermés idén várhatóan 22,9 százalékkal kevesebb lesz a tavalyinál, a repce 22 százalékkal, s az is borítékolható szerinte, hogy egyes zöldség- és gyümölcsfajtákból is csökken a termésátlag. „A tavaszi esőzések után a meteorológusok forró júniust és júliust jósolnak. Az öntözőrendszerek nem működőképesek. A mezőgazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy Romániában nem lesz élelmiszerválság, mivel az országnak vannak lehetőségei. Ezeket azonban ki kellene aknázni, és koherens módon kellene értékesíteni. Ez pedig teljes mértékben hiányzik” – mutat rá a termelői szövetség elnöke. Éppen ezért az általa vezetett szervezet nevében arra szólítja fel a mezőgazdasági minisztériumot, hogy dolgozza ki az ország agrárstratégiáját és agrárpolitikáját, hogy „ne váljon luxuscikké az élelmiszer”.
Amint arról beszámoltunk, május elején Sorin Minea, a Romalimenta élelmiszer-ipari munkáltatói szövetség elnöke is úgy nyilatkozott, hogy az elkövetkező 2-3 hónapban várhatóan 10–12 százalékkal drágulnak az élelmiszer-ipari késztermékek. „Az elmúlt időszakban a hús ára 20 százalékkal emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a húsból készült termékek ára a közeljövőben átlagosan 8 százalékkal fog nőni” – részletezte a várható trendeket a szakember. Hozzátette: a drágulások folyamata már elkezdődött, s várhatóan a következő két-három hónapban folytatódik. Szerinte ugyanakkor nem lehet semmit tenni a folyamat megfékezése vagy megfordítása érdekében, a hazai árak alakulása ugyanis a nemzetközi piaci mozgásoktól függ.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!