2009. szeptember 24., 11:042009. szeptember 24., 11:04
A Kovászna és a Brassó megyei cukorrépa-termesztők egyesülete közgyűlést tartott a hétvégén Botfaluban, melyen Ioan Gherman mérnök, a cukorrépa-termesztők országos szövetségének elnöke, a két megye mezőgazdasági igazgatóságának és a kifizetési ügynökség vezetősége, szakemberei, valamint a helyi cukorgyár vezetősége, vezérigazgatója is részt vett.
A jelenlevők úgy döntöttek, közös termelési és termékértékesítési szövetkezetet alapítanak, ugyanakkor a termelésicsoport-elismervény megszerzésére is törekednek. Erre azért van szükség, hogy európai alapokra pályázhassanak, ugyanakkor a szerződéskötéskor is jobban tudják képviselni a termelők érdekeit – magyarázta felszólalásában Sorin Năstase egyesületi elnök. Mint mondta, a termelési csoportok a működési költségekre és fejlesztésre hívhatnak le európai uniós alapokat.
Kovászna megyében ebben az évben 2450 hektáron termesztettek cukorrépát. A megyei mezőgazdasági igazgatóság tudomása szerint Háromszéken 511 termelő foglalkozik cukorrépa-termesztéssel. A cukorrépával beültetett terület nagysága idén csökkent, hiszen tavaly közel 3000 hektáron termett répa, s a felmérések szerint elsősorban a kistermelők mondanak le erről a tevékenységről.
Két esztendővel ezelőtt még 1200, tavaly 700, idén már csak 500 háromszéki foglalkozik cukorrépával. A Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság szakemberei szerint a háromszéki cukorrépa-termesztés csak abban az esetben kifizetődő, ha a kisebb területeket összevonják, hiszen a répát minden fázisban meg lehet géppel művelni.
Romániában idén várhatóan 8 millió tonna kukoricát takarítanak be, ami jóval több, mint amivel korábban számoltak az illetékesek. A mezőgazdasági minisztérium korábbi becslése az idei termést a szárazság miatt csupán 6–7 millió tonnára értékelte. A tárca legújabb előrejelzése szerint azonban a termés eléri a 8 millió tonnát, a hektáronkénti átlagos hozam pedig mintegy 3,5 tonna. Romániában 2,3 millió hektáron termesztenek idén kukoricát, ebből 100 ezer hektárnyi területet sújtott a szárazság. 2007-ben, a rendkívüli szárazság miatt, mindössze 3,7 millió tonnát takarítottak be az országban. |
Könczei Csabától, az igazgatóság szakemberétől megtudtuk, idén az átlagnál jobb termésre számítanak, hiszen az időjárás kedvezett a répafajtáknak. A begyűjtőközpontokat október elsején nyitják meg a hagyományos helyszíneken, a nagyobb termelők ütemezés szerint adhatják le a répát, hogy ne legyenek fennakadások a szállításnál.
Becslések szerint egy hektáron mintegy 35 tonna cukorrépa terem Háromszéken, a korszerű technológiát alkalmazó nagytermelőknél 38 tonna, a kistermelőknél 34 tonna. A szakmai tanácskozáson elhangzott: a gazdák hektáronkénti 35 tonna termés esetén tudják fedezni a termelési költségeiket.
Incze Péter, a mezőgazdasági szakhatóság szóvivője arra hívja fel a figyelmet, hogy az országos kiegészítő támogatásokat az uniós csatlakozás után három évig folyósítják, így jövő évtől megváltozik a rendszer, jóváhagyás azonban még folyamatban van. Erre az évre még kifizetik a leadott répa után járó 30 lejes támogatást tonnánként, az őszi munkálatokra pedig az egy hektáron elhasznált 39 liter gázolajra a literenkénti egy lej támogatást.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.