2009. október 22., 10:592009. október 22., 10:59
A válságban lévő uniós tejágazat rövid és hosszú távú jövőjéről hónapok óta folyik a vita a gazdák tiltakozó akciói közepette. A bizottság agrárfelelőse, Mariann Fischer Boel mindeddig elzárkózott a büdzsé és a támogatások komolyabb növelése elől, ezért hétfőn délelőtt, a tagországok mezőgazdasági minisztereinek luxemburgi találkozója előtt elhangzott bejelentése bizonyos fordulatot jelent a testület álláspontjában.
A termelők ugyanakkor közleményt adtak ki, amelyben azt sürgették, hogy szubvenciók helyett Brüsszel a termelés és a szabályozás rugalmassá tételével hozzon létre hosszú távú garanciákat az ágazatban.
A brüsszeli bizottságra 21 tagállam, köztük Magyarország és az Európai Parlament is jelentős nyomást gyakorolt, hogy döntsön érdemi segítségnyújtásról az ágazat termelőinek.
A 21 tagország minisztere múlt héten Bécsben folytatott megbeszélésén háromszázmillió euró többletforrás elkülönítését javasolta a közösségi tejpiac támogatására.
A tanácskozáson rövid távon bevezetendő intézkedéseket fogalmaztak meg az uniós tejpiac működési rendellenességeinek kiküszöbölésére, hosszú távon pedig az eltörlendő kvótarendszer helyett egy másik piacszabályozási rendszer kialakítását szorgalmazták.
Szerepel a 300 millió eurós tejalap az Európai Parlament jövő évi EU-költségvetési tervében is, amely mindazonáltal még egyeztetés alatt áll az uniós miniszterekkel. Az EP jelentéstevője, Surján László (KDNP) már korábban bejelentette, hogy az EP-ben egyelőre bizottsági szinten elfogadott büdzsétervezet szerint az említett összeggel együtt jövőre összesen közel 750 millió euróra emelkedhetne az a forrásmennyiség, amellyel az Európai Unió költségvetése a tejágazat problémáit kezelné.
A gazdák és néhány tagország eleinte a kvóták fokozatos felszámolását kimondó döntés visszavonását követelte, de a brüsszeli bizottság és a nettó befizető tagországok többsége ettől mereven elzárkózott. Így a tejkvóták várhatóan a tervek szerint 2015-re eltűnnek az uniós szabályok közül.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.