2012. április 19., 07:522012. április 19., 07:52
„Azt szeretnénk elérni, hogy a kínai kormánnyal együttműködve lehetőséget biztosítsunk termelőinknek arra, hogy termékeiket eljuttathassák a távol-keleti ország standjaira” – nyilatkozta a tárcavezető. A mezőgazdasági minisztérium által közzétett felmérések azt mutatják, jelenleg a teljes bortermés mindössze 5 százalékát exportálják. Románia legnagyobb borászata a Murfatlar, amelyet tíz évvel ezelőtti privatizáció révén hoztak létre – 125 borpincét működtet az országban, de a tervek szerint a hálózat nemsokára elérheti a 180 helyiséget is –, s ma évi 22 ezer tonnával uralja a román borpiac 20 százalékát.
A Murfatlar termelésének egynegyedét külföldön értékesítik, az Egyesült Államokban, Izraelben, Finnországban és Spanyolországban, de Oroszországot és újabban Kínát is megcélozták. A bortermelés zöme azonban a mintegy egy millió kistermelő pincéiben landol, akik a korábbi kollektivizáció rossz tapasztalatai miatt nem hajlandóak egymással sem szövetkezni. Egy friss felmérés szerint a Romániában előállított borok 71 százaléka fehérbor, illetve félédes vagy félszáraz bor. A román piacon a nemes borok aránya 49 százalék, míg az asztali borok 51 százalékos arányban jelennek meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.