A hűvös, csapadékos időjárással magyarázható, rendkívül gyenge idei méztermés miatt súlyos veszteségeket könyvelhet el a legtöbb termelő, a mezőgazdasági minisztérium azonban megígérte, segítséget nyújt a károk enyhítése érdekében.
2014. szeptember 25., 13:102014. szeptember 25., 13:10
Daniel Constantin miniszter bejelentette, a szaktárca határozattervezetet készített elõ, melynek értelmében több mint 4 millió lejt osztanak szét a károsult gazdák között. A támogatás legtöbb ötven százalékban fedezné a méhészek által május-júniusban méhtápra költött összegeket, de 75-nél kevesebb méhcsalád esetében kaptáronként nem több, mint 4 lejt, 75-nél több méhcsalád esetében pedig legfeljebb 7,5 lejt tud biztosítani a szaktárca. Az állami kártérítés igényléséről és kiutalásáról azonban egyelőre nincsenek információk.
Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetőjétől megtudtuk, az intézmény még semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott erre vonatkozóan. „A méhészek sem tudnak még pontos adatokat az állami kártérítésről, és bár a segítség mindig jól jön, nem mindig tesz jót” – mondta el érdeklődésünkre Ádám József, az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhészegyesület elnöke.
Úgy véli, a különféle juttatások miatt felhígult a szakma. „Nagyon sok a méhész, ami még önmagában nem lenne baj, viszont sokan közülük képzetlenek, akik nem tudnak mit kezdeni méhállományaikkal, a szakértelem hiánya miatt elhanyagolják azokat, de ha megbetegszenek a méheik, akkor azok megfertőzik a lelkiismeretesen dolgozó termelők méhállományát is” – mutatott rá a szakember, akit a pénzügyi támogatások negatív hatásairól kérdeztünk.
Hozzáfűzte, elég, ha egy adott körzetben csak egy hanyag méhész dolgozik, ha egy kór felüti a fejét, az hamar átterjed az egészséges méhcsaládokra is. „Noha a mezőgazdaságban a méhészet a legkevésbé támogatott ágazat, a vonzónak tűnő szubvenciók miatt a méhészkedésbe kezdő gazdák között olyanok is vannak, akik azzal sincsenek tisztában, mennyi élelemre van szüksége egy méhcsaládnak az átteleléshez” – folytatta Ádám József.
Az állami kárpótlással kapcsolatban még elmondta, úgy hírlik, hogy a termelőknek december elején kell benyújtaniuk a kártérítési igényléseiket, így az abból származó pénz legfeljebb jövő évi kiadásaikat enyhítheti, idei veszteségeiket már biztosan nem, hiszen addigra már a méhek teleltetésén is túl lesznek. „Ha a támogatást kártérítésnek szánja a kormány, akkor jóval korábban kellett volna döntést hozni ez ügyben” – jegyezte meg az udvarhelyszéki termelő.
A méhészek idén átlagban csak mintegy harminc százalékát tudták megtermelni annak a mézmennyiségnek, amennyit más években szoktak. A kiesés tehát legalább hetvenszázalékos, és emiatt jelentősen, körülbelül harminc százalékkal drágult a méz nagybani ára, és legalább ilyen mértékben a felhasználói ára is: az akácmézet már csak 30–35 lejes kilónkénti áron lehet megvásárolni, de a vegyes méz ára is elérte a 25–30 lejt – mondta el Ádám József.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!