Hargita megyében közel 7200-an igényelték a szarvasmarhák után járó támogatást – adta hírül a Mezõgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei kirendeltsége.
2013. július 17., 21:062013. július 17., 21:06
Már el is kezdõdött a féléves ellenõrzési idõszak, amely alatt kiderül, hogy a gazdák eleget tesznek-e a támogatási feltételeknek. Hargita megyében a szarvasmarhatartó gazdák július 15-éig nyújthatták be kérelmeiket a bivaly-, húsmarha- és fejõstehén-támogatásra a Mezõgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség megyei központjában, valamint a területi kirendeltségek irodáiban. Összesen 7195 kérés érkezett be – 550-nel több, mint tavaly –, amelyekben 34 126 állatra igényeltek támogatást. A fejõstehén-támogatás feltételeinek 32 604, a húsmarha-támogatásénak 1455, a bivalytámogatás elvárásainak pedig 67 állat felelt meg.
A támogatásra jogosult állatok létszáma alapján Hargita megye az országos elsõ helyen, amíg a leadott kérelemszám alapján országos harmadik helyen áll – derült ki a hivatal statisztikájából. A kérések elfogadását követõen elindult a hat hónapos ellenõrzési idõszak, amely január 15-éig tart. Ennek során ellenõrzik a gazdákat, hogy eleget tesznek-e az elõírt feltételeknek. A kérvény aláírásával minden gazda vállalta, hogy ha a leadott kéréséhez képest változás történik az állatállományban, azt hét napon belül írásban jelenti az APIA Hargita megyei központjában, és ahhoz csatolja az igazoló aktákat is. Továbbá elfogadta, hogy a kötelességek elhanyagolása esetén csökkenhet a támogatások összege, kizárhatják az illetõt, rosszabb esetben pedig többéves büntetést is kaphat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!