2012. március 15., 06:382012. március 15., 06:38
Az újonnan induló, az erdők gaztalanítását, mezőgazdasági területek erdősítését, valamint csemetekertek létrehozását célzó 122-es intézkedés pályázati útmutatóját a napokban a szaktárca is jóváhagyta, az első kiírásra pedig április 2–30. között kerül sor.
„Az elmúlt időszakban az erdők jelentős részét visszaszolgáltatták Romániában. Ezeket a területeket különösen súlyosan érinti a karbantartáshoz szükséges eszközök hiánya, ennek következtében az erdők állapota leromlott. A meglévő gépállomány, valamint az alkalmazott technológia egyaránt korszerűsítésre és bővítésre szorul” – nyilatkozta Tánczos Barna. A beavatkozás bevezetését többek között a fenntartható erdőgazdálkodás és az erdők többfunkciós szerepének megőrzése indokolta.
„A támogatás célja az erdőgondozási célra használt géppark fejlesztése és korszerűsítése. A támogatás beteg fák, széltörés okozta károk eltávolítására, a fakitermelési szakaszig használatos erdészeti célú gépek beszerzésére nyújt lehetőséget, illetve olyan gépek vásárlására, amelyek ültetvények, faiskolák létrehozását is biztosítják” – fogalmazott az államtitkár.
A támogatásra olyan gazdálkodók, vidéki vagy városi önkormányzatok, illetve erdőtulajdonosokból álló egyesületek jelentkezhetnek, akik erdőgazdálkodási tevékenységeket folytatnak, illetve azon személyek, akiket az erdészeti hatóságok erdőgazdálkodóként tartanak nyilván. A pályázható összeg minimum 5 ezer, legtöbb 1 millió euró lehet, az önrész a hátrányos helyzetű térségek esetében 50 százalékot, a Natura 2000 minősítésű területek esetében 60 százalékot tesz ki. A feltételek közt szerepel, hogy a gazda legalább 0,5 hektár területen folytat erdőgazdálkodási tevékenységet.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.