2009. június 04., 10:422009. június 04., 10:42
Codrin Munteanu prefektus szerint hasonló helyzet tapasztalható a pékségek háza táján is: egyre több vállalkozó panaszkodik amiatt, hogy körzetében feketemunkásokkal készíttetett, olcsó péktermékeket árusítanak, ugyancsak illegálisan.
Sikó Barabási Sándor háromszéki főállatorvos elmondta, Kovászna megyében 837 céget ellenőriznek rendszeresen. Ezek között vannak termelők, feldolgozók, forgalmazók, üzletek, vendéglátó-ipari egységek, raktárak.
A legszigorúbban az állati eredetű termékeket, a húst és a tejet előállító és feldolgozó egységeket ellenőrzik. Háromszéken 32 szarvasmarha-, 2 sertés- és 3 szárnyasfarm működik. A főállatorvos elmondta, az európai uniós csatlakozás pillanatában az uniós elvárásoknak mindössze tíz egység felelt meg és kínálhatta termékeit az európai piacon, azóta ezek száma a felére csökkent.
Májusban 153 ellenőrzést végeztek, 9 büntetést róttak ki több mint 37 ezer lej értékben. A legtöbb gond a higiéniai előírások betartásával volt, de az alapanyagok követhetősége sem mindig előírásos. Több mint kétezer kilogramm száraztésztát koboztak el, amelyet hamis márkanévvel forgalmaztak.
Mint kiderült, az egyik háromszéki cég nagy tételben importált ömlesztett tésztafélét, majd különböző ismert márkaneveken hozta forgalomba. Másik gyakran előforduló rendellenesség, hogy a kiskereskedők fagyasztott csirkecombot vásárolnak nagy tételben, kiolvasztják és kimérik az üzletükben. Az ellenőrzés során három húsfeldolgozó működési engedélyét vonták viszsza.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.