Fotó: Veres Nándor
A romániai gazdák alig 20 százaléka – átlagosan minden ötödik gazdaság – rendelkezik mezőgazdasági munkagéppel – írja az Agrointer.ro mezőgazdasági szakportál.
2016. március 31., 12:502016. március 31., 12:50
A mezőgazdasági minisztérium által közzétett adatok szerint Romániában 193 ezer traktort és 24 ezer kombájnt használtak a termelők. A hivatalosan nyilvántartott egymillió mezőgazdasági termelő évente „csupán” 2000 új traktort vásárol.
Megszűnhetnek a kifizetési ügynökségek
Nincs kizárva, hogy 2020-tól felszámolják a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséget (APIA) és a Vidéki Beruházások Ügynökségét (AFIR) – jelentette ki a hét elején Achim Irimescu miniszter. Mint mondta, Brüsszelnek régóta az a szándéka, hogy a kifizetéseket termelői szervezeteken keresztül biztosítsa a gazdáknak. „Most is léteznek ágazatok, amelyek esetében a termelői szervezetek direkt részesülnek a támogatásokban, és nem a minisztériumon keresztül. A bürokrácia megszüntetése érdekében ez lesz a következő lépés” – tette hozzá a tárcavezető.
A minisztérium honlapján is elérhető – több mint egy évvel ezelőtt aktualizált – kimutatás szerint az erdélyi megyék állnak a legjobban a munkagépek tekintetében. Temes megye a legellátottabb traktorok szempontjából (10 592), míg Bihar megyében kombájnokból van a legtöbb (1561). Moldva a mezőgazdaságigép-park tekintetében elmaradott régiónak számít, a traktorok száma például egyetlen megyében sem éri el az ötezret.
Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter korábban beszélt arról, hogy a szaktárca támogatni kívánja a géppark korszerűsítését. Ennek érdekében már tárgyalt a pénzügyi minisztériummal is. A terv szerint az Első traktor elnevezésű program keretében nemcsak a traktorokra, de a drága, másfajta mezőgazdasági gépek kedvezményes áron való beszerzésére is lehet támogatást kérni.
„Az irányelv egyszerű: vásárolni akarnak egy drága arató-cséplő gépet? Akkor társuljanak! A társuló gazdáknak ilyenformán arra is lenne lehetőségük, hogy világszínvonalú, nagy teljesítményű, elismert márkájú gépeket vásárolhassanak, amelyet egyénenként nem engedhetnének meg maguknak” – mondta a miniszter.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!