2010. február 25., 10:082010. február 25., 10:08
A másik szembetűnő probléma a szakszerűen kialakított terményraktárak hiánya. Mivel a gazdák nem tudják megfelelően tárolni az évi termést, az ősszel betakarított gabona rendszerint megromlik. Ioan Cioltean, a megyei mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóság vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a partiumi megyében a legtöbb telepített gyümölcsös elöregedőben van, mert a gazdák nem látnak fantáziát ebben az ágazatban, ellenben a szőlőtermesztés és a borászat fejlődésnek indult.
„Terveink szerint egy előre kidolgozott ütemterv alapján a megye összes polgármesterével szóba állunk, és egy jól működtethető fejlesztési stratégiát dolgozunk ki közösen. Az egyeztető fórumok mindegyikére meghívjuk a megyei agrárszférában dolgozó szakértőket is, akik szakmai tanácsokkal segíthetik a településvezetőket” – közölte lapunkkal Dăliana Ştefania Lazăr, a kormánybiztosi hivatal sajtószóvivője.
A tegnapi egyeztető tanácskozásra a határ menti megye déli részéből érkeztek polgármesterek, akik az állami támogatásokról, és a nemesszőlő-ültetvények bővítésének lehetőségeiről kérdezték az agronómusokat. A településvezetők úgy vélik, a mezőgazdasági támogatásokkal talán visszacsábíthatók a gazdák a földműveléshez és állattenyésztéshez.
A kormánybiztos ígéretet tett rá, hogy amennyiben az egyeztetések alkalmával sikerül kialakítani egy jól menedzselt fejlesztési stratégiát, mindent megtesz annak érdekében, hogy a megye mezőgazdasága anyagi támogatást kapjon az agrárminisztériumtól.
Az egyeztető tárgyalás végén a résztvevők eldöntötték, a jövőben több hasonló kerekasztal-beszélgetésre kerítenek sort, amelyre a mezőgazdasági iparág szélesebb köréből is hívnak szereplőket, mert így átfogóbb képet kaphatnak a megye agrárgondjairól. A szakértők egy hónap múlva ülnek újra tárgyalóasztalhoz, kiértékelni az addig eltelt időszak fejleményeit, és a megbeszélésre újabb polgármestereket hívnak majd meg.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.