2009. április 30., 11:282009. április 30., 11:28
A gazdasági válság komoly gondokat okoz a Nagykároly környéki tejtermelőknek is. Mint kiderült, a Schwaben Molkerei nevű tejfeldolgozó már nem veszi át többé a Királydaróc környéki kistermelőktől a tejet. A vállalat szerint már akkor komoly ráfizetést jelentett a cégnek a minősíthetetlen, harmadrendű utakon közlekedő többtonnás tartálykocsik kiküldése. Mivel csökkent a tejhozam, nem költenek többé a kis tételek szállítására. A mostani megszorítás is hasonló megfontolásból született.
A börvelyi szarvasmarha-tenyésztő gazdák nagy része azért tartott 3-4 állatot, hogy a termelt tejből és az utánuk járó állami támogatásból egészítse ki jövedelmét, sokan pedig ebből a pénzből tengődnek. „Most bezárták a csarnokot, és a támogatást is rendszertelenül kapjuk, teljes ráfizetés lesz a munkánk. Azonkívül, hogy szeretjük az állattenyésztést, meg is kellene élnünk valamiből. Ha nem lesz kinek eladni a tejet, mit csinálunk vele? Egy tehéntől naponta akár 20 litert is fejek, és legalább hármat kell tartanom, hogy valamennyi támogatást is kapjak utánuk. Én megértem, hogy mindenki a saját hasznát tartja elsődleges szempontnak, de akkor mi lesz a kisemberekkel?” – panaszkodott lapunknak Erdei Judit börvelyi tejtermelő, aki már felvette a kapcsolatot a régió más tejfeldolgozóival is, hogy megoldhatóvá tegye az értékesítést. Rajta kívül még több tucat gazda van hasonló helyzetben, akik már haszonállataik eladását is fontolgatják, viszont a szűkülő piac miatt már a jószágokért sem kapnak tisztességes árat.
Keserű István, a nagykárolyi Molkerei üzem vezetője szerint teljes ráfizetés lenne továbbra is kijárni az érintett településekre. „Csak pénzköltés kiküldeni a hatalmas tartálykocsikat tejért, mert ezekben a falvakban csak pár száz liter tejet termelnek. A több ezer literes tartálykocsik szinte üresen járkálnának, amit a mai gazdasági viszonyok között nem tudunk megengedni magunknak. Régebben több mint 800 litert gyűjtöttünk be arról a környékről, de ez a mennyiség az utóbbi időben szinte negyedére csökkent. Eddig nem volt szempont az a plusz 10–20 kilométer, de most már minden apró költséget meg kell fontolnunk.
Ha valami nem rentábilis, véget kell neki vetni”– részletezte érdeklődésünkre Keserű. Az igazgató szerint egész Európában ebben a régióban fizetik meg a legjobban a tejet, azonban furcsa módon mégis csökken a termelés. A nagykárolyi tejgyárnak nem jelent túl nagy kiesést az a körülbelül háromszáz liter tej, amit a börvelyi és kálmándi gazdák szolgáltattak be, ugyanis naponta több mint 25 ezret dolgoznak fel.
„Ekkora hozamnál ez a kiesés jelentéktelenné törpül, ám a beszerzésével járó költségek jelentősek, hiszen begyűjtőközpontot kell fenntartanunk, közműveket, minőségi vizsgálatokat kell fizetnünk és személyzetet is kell alkalmaznunk” – magyarázta az üzemvezető.
A Molkerei úgy döntött, ha a falusiak más cégekkel lépnének kapcsolatba, akár hónapokig is kinn hagyja az egykori csarnokok felszerelését, és a konkurens cégek rendelkezésére bocsátja, míg azok be nem rendezkednek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.