2009. április 09., 11:192009. április 09., 11:19
A fiókvezető szerint a május közepe után leadott kérések esetében a későktől minden elmulasztott naptári napért 1 százalékot levonnak a támogatás összegéből. A szankció terhe mellett is csak június 9-éig lehet benyújtani a támogatások igényléséhez szükséges dossziét. Szabó Katalin szerint magánszemélyek és társulások egyaránt kérnek támogatást, hiszen mindenki kaphat pótlékot, aki egy hektárnál nagyobb termőföldet művel, felső határt nem szabott az Unió.
„Tapasztalataink szerint egyre kevesebb magánszemély kéri a támogatást, ami azt jelenti, hogy a gazdák földjeiket a közös társulások adminisztrációjára bízzák. Ez azt bizonyítja, hogy nem éri meg nekik kisebb területeken termelni” – vonta le a következtetést a nagykárolyi irodavezető agrármérnök.
A kérvényezők saját felelősségükre vállalják, hogy megművelik a támogatott parcellákat, szabály szerint az ügynökség nem kér erre semmilyen bizonyítékot. „Idén kérek támogatást, de a tavaly nem foglalkoztam vele, mert mostanság már nem nagyon éri meg gazdálkodni – magyarázta Ţara Sándor domahidi földművelő. – Sajnos a gazdák nagy része nem értesült a támogatás létezéséről sem, mások meg bérbe adják a földet.”
Szabó információi szerint a partiumi kisváros vonzáskörzetében 2008-ban 3700-an igényeltek területalapú támogatást. Úgy gondolja, idén valamivel kevesebben fognak kérni, mert többen eladják vagy átruházzák földterületeiket.
„Nagyon jól fog az a kis pénz is, segít a gazdálkodásban. Tavaly is jó volt, mert még üzemanyagra is kaptam támogatást. Nem minden földterületet művelek saját kezűleg, néhány parcellát beadtam a helyi társulásba, azután ők kapják a pénzt, én csak a termésből részesedem – tette hozzá Vinkler Ferenc kálmándi nyugdíjas.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.