Fotó: Lukácsi Lehel
OLVASÓI LEVÉL – „Kutyavilág jár a juhászokra” – lettem figyelmes a Krónikában december 10-én közzétett, a címoldalon díszelgő megjegyzésre... Meg hogy „megszabja a vadászati törvény, hány eb őrizheti a nyájat”.
2015. december 17., 13:012015. december 17., 13:01
Egy dolog biztos, a vadásztársaságnak nincs ínyére, ha ebfalkák ritkítják a vadállomány populációját! Mi hát a teendő? Ritkítani, korlátozni kell az „ebhadsereget\"! Mert hát micsoda alávaló, elítélendő dolog az, hogy azok a mérges kutyafalkák csak úgy garázdálkodhatnak?
Javában virágzott még anno a kollektív gazdálkodási rendszer Nagyszalonta határában, ahol szintén divatját élte a juhtenyésztés. Természetesen juhászra is szükség volt, akinek elengedhetetlen segítőtársa volt a terelőpuli. Elég volt belőle esetleg egy is, de az olyan kellett legyen, amelyik aztán „kutya volt a talpán\"; erős hangú, gyors, és pontosan kellett értse, végrehajtsa a gazdája utasításait.
Történt aztán, hogy jött az újonnan kinevezett, frissen diplomát szerzett állatorvos. Látja ám, hogy az egyik juhásznak a pulija igencsak megugrasztja a nyájat. Mindjárt szóvá is tette: ennek legyen vége, micsoda barbár, kegyetlen eljárás az, hogy a szegény juhokat annyira kergeti az a kutya?
Szemtanúi az esetnek a gazdaság hozzáértő emberei, a brigádos és a tanyagazda azon nyomban megnyugtatták az újonc állatorvost: higgye el, a birkával másképpen nem lehet bírni! A szakavatott juhász tudja, hány és milyen képességű kutyára van szüksége, és pont annyit tűr maga körül, amennyit a helyzet megkíván. Felesleget pedig nem tart, nem etet, „ingyen kosztosra nincs szüksége\", egy-kettőre túl is ad rajta.
Hogy mi késztetett engem mindennek megírására? Anno jómagam is voltam juhász. Egy napig tartott a „pünkösdi királyságom\". Vasárnap volt, vállalnám el a juhok őrzését egy nap erejéig – kérleltek. Reggel, a megadott időben kieresztettem hát a nyájat legelni. A legelő mellett frissen zöldellő zabvetés volt, ahová nem volt szabad közelítsenek a juhok.
Nahát az lett a pokol számomra. A birkák azon nyomban megneszelték, hogy kutya nincs a közelben. Kiabálhattam, meg püfölhettem őket, egyet-kettőt üggyel-bajjal kivertem, jött helyette tíz meg húsz. Ha nem jön a szomszéd tanyából egy ismerősöm a kutyáival, hát az egész zabvetésnek annyi lett volna. Sosem feledem azt a kalandomat, pedig eltelt azóta vagy ötven év, még az ellenségemnek se kívánnám azt átélni. Kutya nélkül nulla a juhász...
Hogy mégis mit is szólhatok ehhez az országos juhászhistóriához? Csak annyit: suszter maradjon a kaptafánál, juhász az ő kampójánál. Jobban tudja a nyájak őrzője akármilyen diplomás hozzá nem értőnél, hogy miként járjon el, milyen világ is az ott, a nyáj mellett, bízzuk azt csak rá nyugodtan.
Sára Péter, Nagyszalonta
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!