Vaddisznók hurcolták be a kórt Ukrajnából Tulcea megyébe, ahol több tízezer állatot semmisítettek meg
Fotó: Nature
Bihar megyében tizennyolc háztáji gazdaságban fedeztek fel a hét elején sertéspestissel fertőzött gócpontot. Az állategészségügyi hatóságok a rendőrséggel közösen Erdély-szerte ellenőrzik az élő állatok és állati eredetű termékek szállítását.
2018. július 27., 15:492018. július 27., 15:49
2018. július 27., 15:502018. július 27., 15:50
Országszerte riadót fújtak az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságok szakemberei azóta, hogy június 21-én Tulcea megye prefektusa bejelentette, a Duna-delta környékén mintegy ötszáz, afrikai sertéspestissel diagnosztizált állatot fedeztek fel 15 gócpontban.
Pár nap múlva egy Tulcea megyei sertéshizlaló farmon is felütötte a fejét a vírus, ennek következtében 45 ezer sertést kellett leölni, majd elégetni. Az országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság csütörtökön közölte, idén összesen 440 sertéspestisgócot azonosítottak Romániában háziállatoknál, többségükben háztáji gazdaságoknál.
Az afrikai sertéspestist már az év elején felfedezték a Szatmár megyei Mikolában egy háztáji gazdaságban, ahol a 13 megfertőződött disznó leölésével és a tetemek elégetésével azonban sikerült megállítani a gyorsan terjedő kórt. Nem sokkal később Botoşani megyében riadóztatták a hatóságokat, mert a határ túloldalán, a Moldovai Köztársaságban fertőzött vaddisznó tetemére bukkantak, de a vírus akkor nem terjedt át Romániába.
Erdélyben tömegesen Bihar megyében bukkant fel a napokban a sertéspestis. A megyei állategészségügyi igazgatóság által tegnap szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből kiderül, hogy az állategészségügyi intézet bukaresti laboratóriumában egy nappal korábban elvégzett vizsgálatok eredményei visszaigazolták, hogy afrikai sertéspestis vírusával fertőzött házi sertésekre bukkantak Alkéren, Apátkeresztúron, Albison, Érköbölkúton, Érolasziban, Hegyközszentmiklóson és Vedresbányán. Érköbölkúton egy fertőzött vaddisznó is felbukkant.
A megyében 18 háztáji gazdaságban kimutatott fertőzésgóc miatt betiltották az élő állatok és a disznóhús szállítását, felfüggesztették a vásárokat, illetve valamennyi fertőzött területen elrendelték a farmokon az állatistállók és a háztáji disznóólak fertőtlenítését. Mintegy kétszáz fertőzött vagy beteggyanús sertést elkülönítettek, ezek egy részét már leölték. Az állategészségügyi hatóság tájékoztatása szerint
Amint arról tegnapi számunkban beszámoltunk, szakemberek szerint komoly aggodalomra ad okot, hogy Bihar és Szilágy megye határán, Krasznahídvég mellett egy erdőben fertőzött vaddisznót találtak, ami miatt riadóztatták a Szilágy megyei állategészségügyi hatóságokat is.
A székelyföldi megyékben még nem jelentkezett a vírus. Ladó Zsolt Hargita megyei főállatorvos szerint ennek elsősorban az a magyarázata, hogy a gazdák nem legeltetik szabadon a háztáji sertéseket, így az állományok nem fertőződhetnek a vaddisznók által is látogatott területeken. Lapunknak elmondta: a legfontosabb az elővigyázatosság, a betegség megelőzése.
– hívta fel a figyelmet kérdésünkre a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője. A szakember arról is beszélt, hogy a rendőrséggel és a csendőrséggel karöltve a megye valamennyi bejáratánál ellenőrzik az élő állatot és az állati eredetű terméket szállító járműveket. Csak azt a szállítmányt engedik be a megyébe, amely érvényes állategészségügyi engedéllyel rendelkezik.
Az országos állategészségügyi főhatóságnak nemrég a belügyminisztériummal kötött megállapodása értelmében hasonló, szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeznek több erdélyi régió határán, elsősorban Bihar, Szatmár és Szilágy megyében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!