Összesítette a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság az idén termett kukorica és cukorrépa betakarítási adatait, ezek azt mutatják, hogy rendkívül jó volt a termés Hargita megyében, különösen a kukorica esetében.
2013. november 06., 19:452013. november 06., 19:45
2013. november 06., 19:492013. november 06., 19:49
A gazdák – elsősorban Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén – összesen 2531 hektáron termesztettek kukoricát idén, és hektáronként átlagban mintegy 4300 kilogramm terményt takarítottak be, ez valószínűleg a valaha mért legjobb termés a megyében – tájékoztatott Török Jenő, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A cukorrépa esetében is kiváló évet zártak a gazdák, főként Csíkszéken. Ezt a haszonnövényt 327 hektáron termesztették a Hargita megyei gazdák, akik jó néhány éve nem örülhettek olyan jó termésnek, mint idén: hektáronként átlagban 32 tonna cukorrépát takarítottak be. Török Jenő szerint a krumplitermés közepesen jó volt, az 1,20–1,40 lejes kilónkénti termelői ár jónak számít, ez a kétszerese a múlt évi árnak. A szakember elmondta továbbá, a szokatlanul meleg időnek köszönhetően nagyon szépen fejlődnek az ősszel elvetett gabonafélék, az átlagosnál magasabb hőmérséklet nem is jelent semmilyen veszélyt az őszi vetésekre – mondta el Török Jenő. Legfeljebb akkor adódhatnának gondok, ha hirtelen lecsökkenne a hőmérséklet és száraz fagyok alakulnának ki, de remélhetőleg ez nem történik meg, és egy csapadékos időszakot követően fokozatosan köszönt majd be a tél – tette hozzá az igazgató. Egyébként a Hargita megyei gazdák 9250 hektárnyi területen vetettek búzát és rozst, tritikálét 1050 hektáron, őszi árpát – elsősorban Székelykeresztúr környékén – összesen 150 hektáron.
Széchely István
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!