Az Európai Unió közös mezőgazdasági politikája nem helyez kellő hangsúlyt a 2004 után csatlakozott tagállamok eltérő mezőgazdasági szerkezetéből adódó problémákra – hangsúlyozta Sógor Csaba európai parlamenti képviselő a mezőgazdasági kisüzemekről szóló jelentés vitájában, amelyet hétfőn mutattak be Strasbourgban.
2014. február 06., 12:512014. február 06., 12:51
Az RMDSZ-es politikus (képünkön jobbra) hozzászólásában kiemelte, Románia különösen nehéz helyzetben van ebből a szempontból. Rámutatott: a 2 hektárnál kisebb mezőgazdasági egységek 48,5 százaléka, az 5 hektárnál kisebb üzemeknek pedig a 43 százaléka Romániában található.
„Kizárólag szerkezetátalakításra koncentrálva a romániai mezőgazdaság a jelenlegi feltételek mellett nem képes a fejlődésre. Amennyiben nem fordítunk külön figyelmet a történelmi és gazdasági okokból sajátos helyzetben lévő tagállamokra, az egész ágazat versenyképességét és a mezőgazdaságból élők jelenleg is nehézkes megélhetését veszélyeztetjük” – szögezte le Sógor Csaba.
Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén szavaztak Czeslław Adam Siekierski lengyel képviselő saját kezdeményezésű jelentéséről a mezőgazdasági kisüzemek jövőjéről. A problémafelvetés aktuális: az Európai Unió tagállamaiban a mezőgazdasági kisüzemek működésével kapcsolatos gondok a válságkörülmények folytán fokozódtak.
A jelentés hivatkozik az EP által 2010-ben elfogadott állásfoglalásra, mely Tisztességes jövedelem a gazdáknak: hatékonyabban működő élelmiszerellátási lánc Európában címmel, nagy támogatottsággal ugyancsak a vidékfejlesztés, a szociális jellegű mezőgazdasági modell hangsúlyosabb támogatását sürgette.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!