2009. május 07., 10:542009. május 07., 10:54
A krumpli hazájának is nevezett megyében a mezőgazdaság már évek óta nem számít húzóágazatnak, bár sokan még mindig krumplitermesztésből próbálnak megélni, az áruértékesítés azonban, mint mondják, egyre nehezebb.
A prefektúrának címzett beadványukban kérik, hogy tiltsák meg a legeltetést és az állatok áthajtását a burgonyaföldeken. Kárpótlást kérnek ugyanakkor azoknak a termelőknek, akiknek terménye megfertőződött, tönkrement és nem szállítható. Kovászna megyében 520 hektáron termelnek vetőmagnak szánt burgonyát, ez a hazai termelés 30 százalékát jelenti.
Háromszéken a vetőmag 40 százalékát, körülbelül 600 tonnát fertőzött meg a szálfonálféreg, emiatt nemrég karantént rendeltek el. Kérik, hogy a Brassó, Kovászna, Hargita, Neamţ és Suceava megyékben működő növényvédelmi laboratóriumokat akkreditálják a különböző betegségek és fertőzések azonosítására. A beadványban javasolják továbbá, hogy a térségben létesítsenek keményítőüzemeket, ahol a krumplit helyben fel lehet dolgozni.
A gazdák szerint a termelők sorsán az is segítene, ha kormányrendelet alapján a raktáráruházakat arra köteleznék, hogy az általuk forgalmazott krumplimennyiség bizonyos százaléka kizárólag hazai legyen, illetve ha betiltanák a növényvédelmi ellenőrzéssel nem rendelkező krumpli behozatalát az Unión kívüli országokból. Ugyancsak a hazai termelők védelmében kérik a zöldségpiacok szigorúbb ellenőrzését is. Az aláírók szerint a becsempészett krumpli ellehetetleníti a lojális konkurenciát, ugyanakkor az államkasszát is megrövidíti.
A háromszéki krumplitermelők a törvénykezés módosítását is kérik, hogy megszorítások nélkül használhassák a talajvizet és a felszíni vizeket öntözésre. A termelők szeretnék elérni azt is, hogy a minisztérium támogatást nyújtson a Maksa–Besenyő-öntözőrendszer tatarozásához.
A háromszékiek úgy vélik, nagy szükség lenne arra, hogy a szaktárca hozzájáruljon terméstárolók, lerakatok létrehozásához is. Codrin Munteanu prefektus megígérte, a petíciót továbbítja a mezőgazdasági minisztériumnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.