2012. november 01., 08:052012. november 01., 08:05
A határozattervezet továbbá azt is kimondja, a piacokon áruló magánszemélyeknek és a vállalkozóknak is rendelkezniük kellene érvényes termelői engedéllyel. Ezzel az intézkedéssel a kormány a hazai termékek piacát próbálja fellendíteni, de a termelőknek is segítene, hiszen drágábban értékesíthetnék termékeiket, mint amennyiért a viszonteladók felvásárolják tőlük. A kormány szerint az államnak is jelentős a vesztesége amiatt, hogy a hazai termékeket nem a termelők, hanem a viszonteladók árusítják.
Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője úgy véli, a kistermelőket mindenképpen segíti a kormány határozattervezete, azonban hiányolja, hogy a tervezetből kimaradt a krumpli, holott ezt a kultúrát veszélyezteti legjobban a feketekereskedelem. Könczei Csaba elmondta, hivatalosan is jelezni fogják, hogy a határozatba vegyék be a burgonyatermesztőket is. A vásárlók és a települések szempontjából viszont nem jelent előnyt a kormány határozattervezete, szögezte le a Krónika megkeresésére Tóth Birtan Csaba.
A piacgondnokságot is ellátó sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat igazgatója hangsúlyozta, a viszonteladók csak Sepsiszentgyörgyön több száz munkahelyet teremtettek, ugyanakkor a vásárló mindig el tudja dönteni, hogy közvetlenül a termelőtől vásárolja az ismert eredetű, belterjes kisgazdaságban megtermelt zöldséget és gyümölcsöt, vagy megveszi a viszonteladótól. „A kereskedők kiszorításával a vásárlóközönség egy része átpártol a nagyáruházakhoz” – mondta az igazgató, aki szerint a kormány intézkedésével munkahelyek szűnnek meg, és csökkeni fog a piacok forgalma.
Sepsiszentgyörgyön fontosnak tartják, hogy a helyi termelőket ösztönözzék, ezért a piacon az asztalfoglalásnál a sepsiszentgyörgyiek 50, a háromszékiek 20 százalékos kedvezményben részesülnek. Ennek ellenére a piacon árulóknak csak egyharmada helyi termelő, és ezen az arányon évek óta nem tudnak javítani. A falvakon is létrehozták a piacokat, de ott sem tolonganak a helyiek. A kistermelők gyakran otthonról értékesítik a portékájukat, nem viszik be a piacra.
A Szatmár megyei agrárszakemberek viszont dicséretesnek tartják a kormány arra irányuló törekvését, hogy előnyben részesítse az őstermelőket portékájuk piacon való értékesítésében, azonban nem bíznak abban, hogy a napokban nyilvánosságra hozott kezdeményezés valóban eredményes lesz. A gond ugyanis eddig is az volt, hogy az ügyeskedők találtak kiskapukat. Fodor István, a Szatmár megyei agrárkamara vezetője úgy véli, hogy a viszonteladók a jövőben is tudnak majd kistermelői engedélyeket szerezni a polgármesteri hivataloktól, így továbbra is ők árulnak majd a zöldségpiacokon az őstermelők helyett, akiket egyébként változatos eszközökkel szorítanak ki a standokról.
A szakértő annak a rendeletnek a hatékonyságában sem bízik, mely előírja, hogy a jövőben az árulni kívánóknak bizonyítaniuk kell, hogy rendelkeznek termőterületekkel. A földtulajdonosok ugyanis nemcsak maguk árulhatják terményeiket, de feljogosíthatnak más személyeket is, akik ezáltal felhatalmazást nyernek zöldségek és gyümölcsök piaci értékesítésére.
Fodor István szerint a Szatmár megyei gazdáknak óriási konkurenciát jelentenek magyarországi kollégáik, akik a kedvezőbb támogatási rendszer előnyeit kihasználva, olcsóbban tudnak azonos minőségű termékkel megjelenni a piacokon. Az agrárkamara elnöke úgy véli, a szatmárnémeti piacokon a kínált gyümölcs 80-90 százalékban származik magyarországi termelőktől.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.