Befejezõdött a területalapú támogatások (SAPS) igénylési idõszaka. A juttatás kérelmezésének elsõ szakasza május 15-én fejezõdött be, a május 15–június 10. közötti második igénylési periódusban már napi egyszázalékos támogatásmegvonással kellett számolniuk a ráérõs gazdáknak.
2013. június 12., 22:242013. június 12., 22:24
A támogatás idei értékét még pontosan nem lehet tudni, ez várhatóan hektáronként 10–15 euróval lesz magasabb a múlt évre megállapított összegnél. Március elsejétõl június 10-ig Hargita megyében 31 097 gazda kérte a területalapú támogatást, összesen 189 ezer hektárnyi földterületre, 898 személy viszont lekéste az igénylési idõszak elsõ fázisát, õk összesen 4400 hektárra igényelték a juttatást – tájékoztatott Haschi András, a Hargita Megyei Mezõgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetõje. Úgy véli, más ok nem állhat a késések hátterében, csak a nemtörõdömség és ráérõsség.
Akik elmulasztották leadni az igénylési dossziét a kérelmezési idõszak elsõ fázisában, azoknak a késés minden napjáért egyszázalékos támogatásmegvonással kell számolniuk, így például az a tizenhét gazda, aki a második határidõ végén, azaz június 10-én nyújtotta be kérését az APIA-hoz, a támogatás értékének 25 százalékát veszíti el – magyarázta Haschi András. A területalapú támogatást igénylõ gazdák száma idén is nõtt Hargita megyében, tavalyhoz képest mintegy ötszázzal, de a múlt évi adatokhoz viszonyítva õk összességében majdnem hétezer hektárral kevesebb földterületre kértek támogatást idén. Mint azt Haschi András már korábban is elmondta, a kérelmezõk számának emelkedése és az összterület csökkenésének az lehet a fõ oka, hogy az örökösödések által osztódnak a földparcellák.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!