2010. szeptember 16., 08:592010. szeptember 16., 08:59
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságától, INSIGHT néven megnyert pályázat célkitűzései között szerepel a Hargita megyei vidéki lakosság ismereteinek bővítése az Európai Unió agrárpolitikájáról, hogy az Unió szigorú szabályozása és követelményei mellett is tudjanak versenyképes termékeket előállítani.
A szeminárium során az előadó szakemberek külföldön, korábbi, olaszországi látogatásuk alatt szerzett tapasztalataikat adják át a helyi gazdáknak olyan témakörökben, mint a termelés-ellenőrzés, a juhtenyésztés és tejfeldolgozás, de terítékre kerül az agroturizmus fellendítésének témaköre is.
„A gazdák összefogását kell támogatnunk, erre megoldást jelenthet a különböző szövetkezések támogatása – mondta el a Krónikának Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke, aki azt is kifejtette: azért is fontos az ilyen típusú szemináriumok szervezése, mert Hargita megye aktív lakosságának 56 százaléka állattartásból, mezőgazdaságból próbál megélni, és őket mindenképpen támogatni kell. „Úgy szokták mondani, a jó példa ragadós, és itt a székely emberek jobban hisznek annak, amit látnak, és kézzel megfoghatnak, mint a papíroknak vagy az internetnek” – hangsúlyozta a szeminárium hasznosságát az elöljáró.
A szeminárium során kiemelt helyet kap a termelők sokoldalú szerepének tudatosítása a lakosság körében, valamint a közös agrárpolitika alkalmazásának jelentősége is – tudtuk meg a szervezőktől. A program keretében ugyanakkor az egészséges táplálkozási szokásokat is népszerűsítenék a megyében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.