2012. szeptember 06., 09:212012. szeptember 06., 09:21
„Az eredeti terv az volt, hogy kidolgozzunk egy olyan jogszabályt, mely arról rendelkezne, hogy a hipermarketek 20 százalékarányban romániai termelőktől vásároljanak árut, ezt azonban az európai uniós törvénykezés nem engedi. Egyébként a legnagyobb bevásárlóközpontokban árult gyümölcsök és zöldségek alig negyede, a tejtermékeknek pedig mintegy fele származik belső termelésből – derül ki a WWF által készített Retailer Scorecard elnevezésű elemzésből. A felmérés során a szakemberek a hazai piacon található, 10 legfontosabb szupermarket termékeit vizsgálták.
Mint kiderült, a bevásárlóközpontok a tojás 99 százalékát hazai termelőktől szerzik be, a tejtermékekből pedig a gazdák az üzletláncok igényelte mennyiség 67 százalékát biztosítják. Ezzel szemben a polcokon lévő zöldségek és gyümölcsök mindössze 26,8 százaléka terem Romániában. Daniel Constantin továbbá közölte, köz- és magánszféra közti partnerségek létrehozásával karolná fel a gazdákat az állam, amelyek raktárakat biztosítanának a termelőknek, így csökkenne a zöldségek és gyümölcsök ára. „A kultúrák létesítésének késése és a piaci szervezettség hiánya miatt a zöldségek és gyümölcsök termelői és piaci ára közt hatalmas a különbség. Ezért létre kell hozni, és ösztönözni kell továbbra is a termelői csoportosulásokat, hogy minél több gazda tartozzék a szövetkezeti hálózatba.”
„A termelők a termeléssel foglalkozzanak, ahogy ez normális, a raktározó, az eladó pedig a termények eladásával. Így olcsóbb és jobb minőségű termékeink lesznek, valamint a gazdák azzal foglalkoznak, amit tanultak, és élvezik annak profitját” – mutatott rá a miniszter. A gazdasági mutatóktól függően ezeket a szövetségeket 5–10 éves megvalósulási periódusra osztotta be a tárcavezető. Szerinte, ha fejlődőképesek lesznek a partnerségek, akkor az állam visszalép, és a szövetségekre hagyja a raktárakat.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.