Fotó: Veres Nándor
Az idei szárazság már nem tudott ártani a búzának Maros megyében, mert túl későn köszöntött be ahhoz, hogy befolyásolja a hektárhozamot.
2015. augusztus 20., 13:412015. augusztus 20., 13:41
Befejeződött a búza aratása a megyében, a gazdák nagy része örömmel nyugtázhatta, hogy rekordtermést ért el kenyérgabonából, sokkal nagyobb átlagot, mint a korábbi öt év folyamán. A 30 731 hektár őszi búzával bevetett területről 124 ezer tonna kenyérgabonát takarítottak be, ami 4035 kilós átlagos termésnek felel meg hektáronként.
Természetesen a megye nem minden részén értek el ilyen terméseredményt. A Kis-Küküllő felső folyása mentén háromezer kiló körüli átlagot értek el a gazdák. A megyei mezőgazdasági és vidékfejlesztési igazgatóság vezetője, Ioan Rus szerint az idei átlagtermés több mint öt mázsával nagyobb, mint a 2014-es, és számottevően magasabb, mint az azt megelőző három év átlaga.
Ezt részint annak tulajdonítja az igazgató, hogy az emberek végre elkezdtek tagosítani, összevonni a szétforgácsolt területeket, másrészt pedig annak, hogy szárazságtűrő fajtákkal próbálkoztak az idén, ami meg is hozta az eredményt. Ehhez adódik még, hogy a tavaszi és nyár eleji időjárás kedvezett a búzának, volt elegendő csapadék, s amikor a szárazság beköszöntött, az már csak segíteni tudta a magvak beérését. A gabonaaratás lejárta után kiderült, az eredmények az utóbbi öt év legjobbjának bizonyultak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!