Csupán a héten kezdődött el a dinnyeszezon a Szatmár megyei termelők számára, a kedvező időjárás miatt egye több gyümölcs érik a megyében. A gazdák abban bíznak, hogy a helyi, megbízható minőségű áru lassan átveszi az ország távolabbi vidékeiről és a külföldről hozott gyümölcsök helyét.
A szatmárnémeti Szamos piacon jelen pillanatban az Olténiából hozott dinnyéből van a legnagyobb felhozatal, ezt mindenhol 2,5 lejes kilogrammonkénti áron kínálják.
A legtöbb kereskedő az Olt megyei Dăbuleni községet jelölte meg az áru származási helyeként, azonban az ottani termésről nem tudtak nyilatkozni, mivel többségük viszonteladóként értékesíti a gyümölcsöt. A megyében a kedvező időjárás hatására csak a héten kezdtek el érni az első görögdinnyék – tudtuk meg Creţu Lucia szatmári termelőtől, aki Nagyrétről szállítja a portékáját a piacra. Creţu a hét kezdete óta van kint a piacon, és a viszonteladókkal egyazon áron kínálja a dinnyét. A termelő elpanaszolta, az eső miatt nem tudták korábban elvetni a Magyarországról hozott palántáikat, innen a késői termés, valamint az öntözés és a fóliák beszerzése óriási költségekkel járt a számukra. „Nagyon nehéz csak ebből megélni és betörni a szatmári dinnyepiacra, mert azt a viszonteladók uralják” – magyarázta.
Szatmár megye egyik legismertebb és legkedveltebb dinnyetermelő települése Piskolt község. Pilca Irina a települést egyedül képviseli a piacon. A családi gazdaságban sárgadinnyéket termesztettek, amelyek azért értek már be, mert a többi termelőnél korábban elültették és végig a fólia alatt tartották – magyarázta Pilca. A görögdinnye egyelőre nem érik a községben, leghamarabb jövő héten várhatóak az első szállítmányok a szatmárnémeti piacokra – magyarázta a termelő.
A Nagyszalonta közelében fekvő Keményfokról érkezett a nagyváradi Vitéz utcai kispiac melletti járdaszélen áruló, Flóriánként bemutatkozó gazda. A termelő elmondta: már hetedik éve kínálja a zamatos gyümölcsöket a megyeszékhely piacán, mindig ugyanazon a helyen, a vásárlók pedig bíznak benne. Mint mondja, a Bihar megyében termett görögdinnye és sárgadinnye épp olyan édes az idén, mint a korábbi években. Tavaly óta nem is emelt árat, azt mondja, nincs rá szüksége. Idén július elsején érkezett, és szeptember közepéig mintegy 130 tonnányi gyümölcsöt szeretne eladni. A görögdinnye kilója 2 lejbe kerül nála, a sárgáé pedig 3,5-be – a legkisebb dinnyéje sem könnyebb hét-nyolc kilónál. Ugyanennyibe kerül a gyümölcs Flórián szomszédjánál, aki azonban nála sokkal messzebbről, a Dolj megyei Dăbuceni-ből érkezett.
Hatalmas dinnyehegyek tornyosulnak a sepsiszentgyörgyi piacon is. A görögdinnye kilogrammjáért 2 lejt, a sárgadinnyéért 4 lejt kérnek. Egyik árustól megtudtuk, legtöbben Olténiából érkeznek Háromszékre. Érkezésünkkor többen összegyűlnek és egymás szavába vágva magyarázzák, hogy a vásárlók folyton arra várnak, mikor csökkennek az árak, de ennél olcsóbban már veszteséges lenne a dinnyeárusítás. A nagyáruházakban 1,7 lejt kérnek a dinnye kilogrammjáért, de aki egyszer mindkettőt megkóstolta rájön, hogy a piacon vásárolt hazai termék sokkal édesebb, intenzívebb ízű, mint a külföldről hozott olcsóbb termény. Az árusok ugyanakkor nem panaszkodnak, azt mondják, bár a dinnyeszezon még csak most kezdődött, a gyümölcsnek így is nagy a keletje.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.