Fotó: Boda L. Gergely
A tejellenőrző program és az idéntől megpályázható úgynevezett prémiumtámogatás feltételeiről tájékoztatták szerdán a Hargita megyei gazdákat az Országos Pirostarka-tenyésztők Egyesületének képviselői.
2015. január 15., 15:192015. január 15., 15:19
A fórumon részt vett Sólyom Gizella állattenyésztő mérnök, Bartalis Attila, a Székelyföldi Pirostarka-tenyésztők Egyesületének elnöke és Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetője is, valamint mintegy kétszáz érdeklődő állattartó.
Szigorú szabályok, plusztámogatás
Először a tejellenőrző program feltételeit részletezték. Mint elhangzott, csak teljes állatállománnyal – legkevesebb öt darab, nyolc évnél fiatalabb szarvasmarhával – lehet részt venni az ellenőrzésben, emellett a gazdaságokban szereplő minden állatnak fülszámmal kell rendelkeznie.
Kiemelték, elhullás esetén is törvényellenes az állatok fülszámának cseréje, azt állatorvos által kiállított papírral kell bizonyítani. A tejkontroll alatt lévő állatokat csak mesterségesen vagy szakhivatal által engedélyezett tenyészbikával lehet szaporítani, fejésüket pedig géppel kell végezni.
Mindemellett a gazdáknak farmfüzetet kell vezetniük, amelyben az állattal kapcsolatos minden adatot feltüntetnek. Rámutattak arra is, hogy azok az állatok, amelyek nyaranta legelőn vannak, és naponta nem mérhető a tejük, azok nem vehetnek részt az ellenőrzésen.
Arról is beszéltek, hogy a minőség-ellenőrzésen részt vevõ állatok után 2015 és 2020 között az alaptámogatás mellett egy prémiumtámogatást is lehet igényelni, amelynek értéke 250 euró állatonként. Ezt azonban csak a 10 felnőtt állattal rendelkező gazdaságok igényelhetik, az állatok tejtermelésének pedig egy laktáció alatt legkevesebb 4000 kilónak kell lennie.
Az állam támogatja a tejkontrollt
A jogi személyek, illetve termelői bizonylattal rendelkező magánszemélyek által igényelt termelés-ellenőrzés költségeinek (szarvasmarhánként áfa nélkül 157 lej) 70 százalékát az állam fizeti, így a gazdának annak csupán a 30 százalékát kell állnia. Az önrész kifizetése nagyon fontos, hiszen csak azután utal az állam, ha bizonyítva van a saját hozzájárulás (állatonként áfa nélkül 47 lej) kifizetése.
A fórumon többször is hangsúlyozták, hogy a fenti feltételek ismeretében minden állattartó gondolja át, hogy tudja-e teljesíteni az elvárásokat, érdemes-e befektetnie az ellenőrzésbe. Az elkövetkezõ időszakban az egyesület szakemberei meglátogatják az ellenőrzésre jelentkezett farmokat és ellenőrzik a szükséges feltételek meglétét, februártól pedig elkezdik a tejek ellenőrzését is.
Segít az APIA
Haschi András, az APIA igazgatója mindemellett kifejtette, a tejellenőrző program tulajdonképpen nem tartozik az intézményük hatásköre alá, de szükség esetén munkatársai is szolgálhatnak információkkal az érdeklődő gazdáknak. Hozzátette, amennyiben a fenti feltételek ismeretében valamely gazda meggondolja magát, és visszalépne az ellenőrzéstől, az ügynökségen is jelezheti szándékát, amelyet közvetítenek a Brassó megyei székhelyű egyesület felé.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!